České univerzity bodují
Poté, co plzeňská právnická fakulta získala nemalý věhlas tím, že dokáže vychovat právníky tak rychle, že si toho mnozí studenti ani vyučující nestačí povšimnout, přišla ze světa českých vysokých škol další dobrá zpráva: Univerzita Karlova se ve světovém žebříčku univerzit umístila na 201.-302. místě.
Rektor UK, profesor Václav Hampl k umístění své školy píše: „Ambicí univerzity je dosáhnout umístění v nejlepší dvoustovce… A jsem přesvědčen, že mít českou univerzitu v nejlepší světové dvoustovce, musí být v zájmu celé České republiky.“ Není k tomu daleko, protože, jak tisková zpráva UK dodává, podle „dopočtu kritérií vedlejšího hodnocení“ se z trochu ještě rozpačitého 201.-302. místa stává nepřehlédnutelné místo 259. A v rámci Evropy to už znamená průnik do první stovky.
Nezbývá nám tedy než držet palce a vzít za své, že první dvoustovka je v celonárodním zájmu. Třeba takové krásné 199. místo, podle dopočtu třeba i 178., to by byl jistě důvod k všelidové oslavě konané minimálně na vrcholu Řípu. A mohli bychom to chápat i jako inspiraci pro prolamování sebepodceňování v dalších oborech: což takhle v žebříčcích korupce definitivně přeskočit Kyrgyzstán a odpoutat se od pelotonu kolem osmdesátého místa?! Nebo stlačit cenu stavby dálničního kilometru pod dvě stě procent ve srovnání se sousedy?! Třeba na 190? Ne, nesmíme se uhnat. „Dohnat a předehnat“ už tu bylo, je třeba klást si realistické, uvážlivé cíle.
První dvoustovka je krásná věc. Je to i jasná ambice pro české vědce. Přece se nebudou chtít poměřovat rovnou s kolegy z Harvardu nebo Oxfordu. Ale na nějakém semináři v Sofii mohou přece zazářit. Jestli ne hned, tak třeba alespoň za několik let.
A to máme ještě v záloze Plzeň.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].