0:00
0:00
Agenda2. 3. 20083 minuty

Noční výslech v kobkách ČEZ

Že povede tak velkou věc, tomu by Jan Rytíř ještě před pár týdny prostě nevěřil. Ale dnes je to tak: tento olomoucký právník žaluje ve jménu šedesátky lidí nejmocnější firmu v zemi a viní ji z vážných zločinů – vydírání a zločinného spolčení.

Astronaut
Autor: Respekt

Že povede tak velkou věc, tomu by Jan Rytíř ještě před pár týdny prostě nevěřil. Ale dnes je to tak: tento olomoucký právník žaluje ve jménu šedesátky lidí nejmocnější firmu v zemi a viní ji z vážných zločinů – vydírání a zločinného spolčení. Podle Rytířovy žaloby bere polostátní energetický gigant ČEZ zákon do svých rukou a lidi, které označí za své „nepoctivé zákazníky“, podrobuje mafiánským praktikám.

↓ INZERCE

Ohrožen se tak může cítit každý, kdo v této zemi od ČEZ odebírá elektrický proud. Díky připravované hromadné žalobě se z případu tzv. černých odběrů elektřiny v několika moravských obcích stává záležitost celostátního významu.

Do večera se rozmysli

Na tu scénu jak vystřiženou z akčního filmu pan Alois Polzer (68) už do smrti nezapomene. „Zabrzdily tu tři dodávky a deset chlapů v černých uniformách obstoupilo celý dům, pár minut nato už jsme byli bez proudu,“ vzpomíná penzista, který už deset let působí jako přísedící u olomouckého soudu.

Po divokém entrée se tak loni v květnu od kontrolorů společnosti ČEZ dozvěděl, že v jeho domku se prý už roky ztrácí elektřina, aniž by ji všechnu platil. „Řekli mi, že pro to mají nezvratné důkazy, a jestli prý nebudu spolupracovat, čeká mě třeba i kriminál. Rozmyslet jsem se měl do večera,“ poklepává si pan Polzer na klopu kostkované košile. Nakonec podepsal. „Když jsem si představil tu ostudu, že mě budou vyšetřovat, a navíc budu žít bez elektřiny, neviděl jsem jinou možnost,“ říká.

Na polovinu z třistatisícového dluhu si vzal hypotéku, zbytek splácí každý měsíc z důchodu. „Od té doby špatně spím,“ říká pan Polzer. „Stačí slyšet projíždějící auto a rozbuší se mi srdce.“

Podobných příběhů lze v Polzerově bydlišti, dvoutisícových Bělkovicích u Olomouce, najít desítky. Když firma ČEZ spustila v roce 2006 rozsáhlé kontroly úniků elektřiny, došla k podezření, že v pěti vesnicích na Olomoucku se ve velkém ztrácí proud.

Speciální jednotka v následujících měsících zkontrolovala stovky místních domů a bilance byla šokující: elektřinu tu podle ČEZ díky nejrůznějším úpravám elektroměrů nebo kabelů kradl každý dvacátý člověk. Teď však z Olomoucka přišla ještě mnohem víc elektrizující zpráva.

S Rytířem do boje

Letos v březnu se chystá skupina „usvědčených zlodějů“ ČEZ obvinit, že si na nich přiznání krádeže proudu vynutil vydíráním a hrubým nátlakem. Situace je zatím hodně nepřehledná a své si o ní myslí i řada lidí přímo z Bělkovic. „Podívejte, za některé z nich bych ruku do ohně rozhodně nedal,“ krčí rameny nad některými jmény svých stěžujících si sousedů například starosta David Berka.

Právní zástupce rebelující skupiny ale tyto pochyby nepovažuje za podstatné: „V těch vesnicích se elektřina ztrácela a přiživil se zřejmě kde kdo, o tom není pochyb. V tomhle případu jde ale o mnohem víc,“ vysvětluje Jan Rytíř ve své kanceláři nedaleko olomouckého centra, proč se vlastně rozhodl hnát loňský nájezd na hanácké vesničky před soud. „Ten zásadní problém je, že se tady bohatá a mocná firma rozhodla vzít spravedlnost do vlastních rukou,“ říká Rytíř.

Před svým současným právnickým angažmá sloužil dvanáct let u hospodářské kriminálky. „I když jsem při té práci našel člověka sebevíc podezřelého z těžkých lumpáren, vždycky bylo jasné, co mohu a nemohu,“ říká. „O vině a trestu pro ty lidi rozhodoval soud.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].