0:00
0:00
Externí hlasy15. 7. 20164 minuty

Poslankyně Nytrová jako modelový příklad dezinformační pasti

Případ zákonodárkyně v plné kráse odhaluje, jak dezinformační proces funguje u desetitisíců českých občanů

Ilustrační kresba
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Česká politická scéna zažila šok, když poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová v parlamentu tvrdila, že „se homosexuálové budou snažit zlegalizovat sex s dětmi“. V následném rozhovoru pro Respekt vysvětlila, že informace čerpá z náhodných komentářů pod články na internetu, od náhodné osoby z Norska a od organizace Ruské matky.

Její případ je modelovou ukázkou, jak funguje dezinformační past, kterou v současné době proti „nevědoucím“ obyvatelům demokratických států cíleně užívá Putinovo Rusko. Křiklavý příklad zákonodárkyně v plné nahotě a kráse odhaluje, jak tento proces funguje u desetitisíců českých občanů, kteří se proti tomu někdy jen těžko - na rozdíl od paní poslankyně - mohou bránit.

↓ INZERCE

Představme si to následovně:

  1. Jako člověk, který denně nežije politikou, máte menší, případně žádnou zkušenost v práci se zdroji. Ať už jde o jakékoliv téma, jednoduše nejste vědec ani expert v sociálních vědách. Ani na škole vás nikdo s informačními zdroji pracovat neučil; informace o politice většinou čerpáte pár minut denně z večerních zpráv, případně z novin, které se vám dostanou do rukou. Možná máte profil na Facebooku, občas vám někdo mailem přepošle zajímavý článek.
  2. Najednou na Facebooku či ve zprávách vidíte emočně drásavý problém. Průšvih. Migraci. Islamismus. Utlačování dětí. Masakry. Křivdy. To se vás přirozeně lidsky dotkne, cítíte potřebu s tím něco dělat.
  3. Nejste v kontaktu s odborníky na dané téma, nehledáte relevantní mediální, ale zejména expertní zdroje. Nepátráte ani v evropských médiích. Netrávíte pochopením věci týdny a měsíce, netříbíte si znalosti a na jejich základě názor.  Jdete po tom, co vám nejvíc dává smysl na první dobrou, třeba titulek z AC24 nebo Parlamentních listů, souznějící názory v internetových diskuzích. Této šokující interpretace se chytnete a už nepustíte.
  4. Dříve či později narazíte na předpřipravenou dezinformační operaci. Sednete na lep. Objevíte něco, co potvrzuje váš vstupní předpoklad. V případě paní poslankyně to byla skupina Ruskije materi (Ruské matky), tedy konstrukt naplno využívaný kremelskými dezinformačními operacemi tak, aby byla vyvolána emoční hysterická reakce na zmanipulovaný příběh o systematickém zneužívání dětí v západních demokraciích.
  5. Tato šokující interpretace vám dává smysl, tak to začnete říkat a časem si i myslet, protože je tím potvrzeno to, co jste už od počátku pociťovali. I když to někdo začne fakticky rozporovat, držíte se jistoty daného příběhu. Dává to přece smysl. Cítíte u srdce, že máte pravdu, a emoce jsou silnější než racionalita. A k tomu je téměř nemožné sobě a druhým přiznat, že jste se dostali do začarovaného kruhu jedné dezinformace.
  6. Pak si začnete selektivně vybírat „zdroje". Tedy takové komentáře pod články, které se s vaší verzí shodují, čtete texty „alternativních médií“, protože v těch slušných o vaší interpretaci nepíší. Nesledujete autority v dané oblasti. S jistou formou návyku se přesouváte na konspirativní weby a facebookové stránky, kde se navzájem utvrzujete s místní komunitou, která se stejně jako vy chytila do dezinformační pasti.

Zhruba takto může dojít k modelové dezinformační radikalizaci. Člověk se pak samozřejmě nestává agentem Kremlu, často ani jeho obdivovatelem. Z pohledu této agresivní cizí mocnosti však dochází k úspěchu:  v obyvatelích (v tomto případě dokonce poslankyně Parlamentu České republiky) je uměle a zvenku spoluvytvářen dojem, že skutečně chybující a nedokonalé demokratické instituce něco zásadně nezvládají, případně dokonce konspirují přímo proti svým občanům. A pod vlivem tohoto zmatku je v demokratických společnostech rozdmýchávána nedůvěra vůči čemukoliv - což nakonec opět vyhovuje Kremlu.

Na smutném příkladu poslankyně ČSSD si můžeme ukázat, jak už dnes dezinformační past v Česku funguje. Dezinformační weby čte v Česku několik stovek tisíc lidí, desetitisíce je sdílejí na Facebooku, desítky osob je tvoří. A to jsme jen na začátku. Až za rok bude Kreml tlačit Miloše Zemana do druhého prezidentského období, teprve podle všeho uvidíme, jak vypadá dezinformační peklo. Investované prostředky na dezinformační operace se řádově navýší s jednoduchým cílem – vyhrát geopolitickou bitvu o Česko. Mnozí tomu již dnes nevědomky pomáhají.

Autor je vedoucím programu Kremlin Watch a zástupcem ředitele think-tanku Evropské hodnoty


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].