0:00
0:00
Denní menu28. 11. 20173 minuty

Zazobaná střední třída by měla ve svém vlastním zájmu trochu zchudnout

Žijeme v době, v níž je potřeba aktivně hledat alternativy. Pokud je hledat nebudeme, najdou se samy – viz složení čerstvě ustavené sněmovny. Ale není to samozřejmě pouze problém Česka. Britský The Guardian přináší rozhovor s Robertem Pestonem, letitým hvězdným novinářem a autorem nově vydané knihy WTF (zhruba: Co se to, do prdele, vlastně děje?).  Publikace, která je – slovy listu - “zneklidňující analýzou hlubších ekonomických příčin toho, proč tolik lidí hlasovalo pro odchod z EU”.

Jsme ve světě klesající životní úrovně, nízké produktivity práce, a především zamrzlé sociální mobility plus vzrůstající nerovnosti ve společnosti. Peston rozhodně patří mezi ty, kteří vnímají současnost jako průšvih, který se neustále zhoršuje - a hrozí tak, že “dost možná skončíme s nějakou formou politického extrémismu”. Myslí se Británie, nikoliv střední Evropa.

Peston si myslí že se střední třída urvala ze řetězu, je příliš bohatá a blokuje (vědomě či nevědomě) vrstvy nižší. Dostat se dnes z nízkých poměrů vzhůru je prý nesmírně těžké a taková situace je “smrtí pokroku”. Lidé jako on a jemu podobní by vlastně dnes už ani neměli chtít, aby se jejich děti měly lépe než oni sami; taková představa je “fucking mad”.

↓ INZERCE

Naopak, zazobaná střední třída by měla ve svém vlastním zájmu chtít trochu zchudnout, “protože jestli se trochu neobětujeme, aby  ti, co jsou na tom špatně, měli o trochu lepší život, čeká nás naprostý chaos”. Peston připouští občanské nepokoje v Británii a “rozhodně nástup politiků, kteří nevěří v naši demokracii”.

Navrhuje “daň z bohatství”, každoroční odvod jednoho procenta z majetku přesahujícího 500 000 liber. Tvrdí, že v zemi je neodvratitelně nutné zavedení základního příjmu pro všechny, což by ovšem byla obrovská revoluce ve vztahu mezi prací a odměňováním. Peston je nicméně přesvědčen, že základní příjem se v dohledné době stane oficiálním programovým cílem labouristů.

Ti prý pod Jeremym Corbynem nakonec také nabídnou Britům alternativu k tvrdému Brexitu - to je ostatně také důvod, proč se jim v posledních volbách vedlo tak překvapivě dobře. Británie pod labouristy nakonec skončí více méně jako Norsko, tedy země, která je součástí společného evropského trhu. A dočká se druhého referenda.

Zajímavá je ale hlavně příjemně živá a neomalená kritika dnešních poměrů: “Mladí lidé si říkají, do prdele s tím, stejně to tady nikdo neřídí. A kapitalismus je sra.ka. Je mi k ničemu, protože kde bych asi tak sehnal nějakej kapitál, že jo?” Británie je na tom v mnoha ohledech jinak než my, zároveň v duchu doby tak nějak stejně. A také my potřebujeme vypouštět svižné nápady.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].