0:00
0:00
Denní menu29. 6. 20182 minuty

Vystupte z EU, dostanete lepší podmínky, lákal prý Trump Macrona

Kryštof Selucký
Trump ve Francii
Autor: REUTERS

Duben 2018. Emmanuel Macron je už skoro rok ve funkci francouzského prezidenta a odjíždí na první oficiální návštěvu do Bílého domu. Tam ho vítá Donald Trump i s první dámou Melanií. To se ve světě, kde je zpráva stará už po několika hodinách, může zdát jako dávná minulost. Teprve nyní ale vychází na světlo světa jeden detail z jejich setkání, který stojí za pozornost: Donald Trump Macrona nepřímo vyzval k opuštění Evropské unie. Informace vychází ze sloupku Joshe Rogina, který byl v pátek zveřejněn v deníku The Washington Post. Bílý dům ani Elysejský palác pochopitelně tyto zprávy nekomentovali.

„Proč neopustíte Evropskou unii?“ zeptal se prý tehdy Donald Trump a následně Macrona lákal s tím, že pokud by Francie následovala příklad Velké Británie, Spojené státy by jí mohly nabídnout mnohem výhodnější obchodní dohodu, než kterou má nyní Evropská unie.

Rogin ve svém textu cituje dva nejmenované vysoce postavené evropské úředníky. Neříká, jaká byla reakce Emmanuela Macrona, jen píše, že ze strany Trumpa jde o nepochopení Macronových názorů i neporozumění lidem, kteří ho volili.  Šance, že by Francie opustila EU, jsou každopádně mizivé. Je jednou ze zakládajících zemí EU, a Macron je navíc silně proevropsky orientovaný.

Tím spíše, že vztahy obou lídru se v posledních týdnech rychle zhoršují. A to především kvůli obchodní válce s Evropou, kterou Trump nedávno vyvolal. I v ní se mimochodem snaží rozbít jednotu Evropy. Guardian dodává, že vše až podezřele koresponduje s podezíravým vztahem Donalda Trumpa k mezinárodním organizacím a s jeho politikou „America first“. Ještě nedávno se přitom psalo, že vztahy obou politiků jsou výjimečně dobré - a Macron je jeden z mála evropských vůdců kteří ví, co na Trumpa platí.

Pokud jsou informace Joshe Rogina pravdivé, jednalo by se o jasný Trumpův pokus dál podkopávat Evropskou unii. Týdeník Newsweek přitom v této souvislosti připomíná, že jednání amerického prezidenta od vypovězení Pařížské klimatické dohody až po politiku v rámci NATO se blíží i názorům a politickým zájmům Vladimíra Putina. Šéfové bývalých rivalů studené války se mimochodem mají poprvé sejít již 16. července v Helsinkách.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].