0:00
0:00
Denní menu8. 3. 20172 minuty

Výrok dne: Kdo bude příště přirovnán k nacistům?

Cože? Zatkli Dalíka? A za co, proboha? (Expremiér Mirek Topolánek)
Autor: HN, René Volfík

Přirovnání k nacistickému Německu. Hodí se ke všemu a pro každou příležitost. Politiky nevyjímaje - sluší prezidentům i ministrům. Alespoň tak to vypadá podle posledních dní a měsíců. Nejnověji po něm uplynulou neděli sáhnul turecký prezident Erdoğan.

Poté, co v Gaggenau a Kolíně nad Rýnem zakázali uspořádat tureckým ministrům politická shromáždění pro německé Turky, nechal se prezident slyšet slovy:„Německo, nemáš vůbec žádný vztah k demokracii a mělo bys vědět, že tvé současné kroky se nijak neliší od těch, co se dělaly za nacistické éry“. Což vyznívá obzvlášť pikantně poté, co Turecko loni získalo cenné 151. místo ze 179. v žebříčku World Press Freedom Index 2016.

↓ INZERCE

Prezident Trump se zvládl dostat na obě strany barikády. Skrze svůj tradiční komunikační kanál se v lednu 2017 vyjádřil k tomu, že informační služby Spojených států o něm zveřejnily údajně nepodložené kompromitující zprávy. „Žijeme v nacistickém Německu?“ ptal se uživatelů Twitteru.

Naopak na počátku prosince 2015 se na titulní straně amerického bulvárního deníku Philadelphia Daily News  objevil  tehdy ještě prezidentský kandidát  Trump se zdviženou pravicí a nápisem „The New Furor.“ Proti tomu ovšem námitek neměl a přirovnal se bez prodlení k prezidentu Rooseveltovi.

Asi nejopatrněji se našlapovalo kolem události z ledna loňského roku, kdy polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro vyčetl německému eurokomisaři Güntheru Oettingerovi válečné zločiny nacistického Německa spáchané v Polsku. Reagoval tak na Oettingerův návrh, na jehož základě by Evropská komise měla dohlížet na dodržování hodnot právního státu v Polsku.

Ani v českých vodách není o podobná podobenství nouze. V roce 2007 premiér Topolánek překvapil novináře sudetoněmeckou zvěstí  “Es kommt der Tag…” (Přijde den…). Neméně kreativity projevil bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, když vyrukoval s teorií Grossovy policie, tzv. grosstapa.

„Pravděpodobnost, že se v online diskusi objeví porovnání s Hitlerem či nacisty, se s růstem délky diskuse blíží jedné," praví Godwinův zákon.  Kdo by čekal, že se tenhle aforismus začne čím dál víc platit i pro „offline diskuze“.

Autorem textu je Anna Kloudová; plné znění najdete na webu demagog.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].