Počítačovým virem se může nakazit nejen počítač, ale také molekula DNA. Při svých pokusech to zjistili vědci z university ve Washingtonu. Pokud by se tuto metodu povedlo ovládnout hackerům, mohli by pomocí biologického materiálu proniknout do zabezpečených sítí a nakazit je svým virem, píše ve svém textu deník Wall Street Journal. „Lidé z genetického průmyslu a americké vlády by se tím měli zabývat,“ řekl listu Tadayoshi Kohno, počítačový vědec, který se na experimentu podílel.
Že je možné uložit počítačový soubor do DNA, není novinka. Vědci už před časem zjistili, že binární kód složený z jedniček a nul je možné převést na adenin, cytosin, guanin a thymin, čtyři nukleové báze, které tvoří kód k zápisu genetické informace. Vědci z Washingtonské univerzity do synteticky vytvořené DNA přenesli počítačový virus a genetický materiál pak prohnali počítačem, který DNA umí převést zpátky na binární kód. Při analýze se přitom vložený virus přenesl do počítače a rozšířil se na celý systém. Vědci tak odhalili potenciální hrozbu, se kterou se při ochraně před hackerskými útoky dosud nepočítalo.
Nebezpečí takového útoku je roky vzdálené, připouštějí vědci. V budoucnu bude ale ukládání informací na DNA stále častější, protože takto uložené soubory mají mnohem delší životnost než soubory uložené na tradiční nosiče jako třeba flash disk. Jak se bude technologie zlevňovat, bude se metoda ukládání souborů do DNA používat stále častěji.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].