Teenageři proti korupci: východní Evropa ukázala, že mladí se angažují
Karolíně Farské i Davidu Strakovi je teprve osmnáct, oba ještě chodí na střední školu. Ve věku, kdy mnozí stále pochybují o tom, jak naložit se svým životem a volným časem, mají oba mladí Slováci překvapivě jasno. Vadí jim, že politici, kteří vládnou jejich zemi, mají až příliš blízko k miliardářům, že ministři podezřelí z korupce stále sedí ve vládě, že se úplatkářské kauzy nedaří dořešit. A tak se rozhodli uspořádat demonstraci proti korupci, která je podle nich největším problémem jejich země.
Akci domlouvali po kavárnách a barech. Řešili, jaké celebrity pozvat, aby mluvily na podiu, kde sehnat vysílačky, kdo vyrobí transparenty. Byli ve stresu, že organizaci nezvládnou, báli se, co na to všechno řekne policie, ale hlavně měli strach, že nikdo nepřijde. Do ulic Bratislavy nakonec ve středu přišlo pět tisíc lidí. Byla to jedna z největších protikorupčních demonstrací od roku 1989, shodují se slovenská média. A uspořádat se ji podařilo dvěma teenagerům.
Reportérka Denníku N strávila s mladými lídry protestu 24 hodin: sledovala, jak demonstraci připravují, a svůj zážitek popsala v působivé reportáži. Davida a Karolínu popisuje autenticky – zaznamenává jejich nadšení, ale i pochybnosti. „Až to skončí, nechci být veřejná osoba. Chci pak zase zveřejňovat na Facebooku směšná videa z různých party,“ řekl jí David.
Nízkého věku organizátorů si ve svém článku o protestech všímá i server Foreign Policy. „Tohle je první generace, která se stala politicky uvědomělou coby občané EU,“ řekla serveru Zselyke Csaky z think-tanku Freedom House. “Několik let bylo ticho a mnozí raději ze země odešli, ale nová generace ale teď nechává svůj hlas zaznít.“
Foreign Policy dodává, že také při protestech v Maďarsku a Rumunsku sehráli důležitou roli velmi mladí. Lidé, kterým ještě nebylo dvacet let, protestovali proti korupci také na demonstracích v Moskvě a dalších zhruba osmdesáti ruských městech na konci března. Nespokojený teenager demonstrující proti korupci je novým a nečekaným úkazem, který popírá rozšířený stereotyp současné mladé generace jako sebestředných narcisů permanentně přikovaných ke svým mobilům.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].