0:00
0:00
Denní menu16. 5. 20174 minuty

Kyberútok WannaCry může způsobit návrat k tužce a papíru

Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Oběti rozsáhlého kybernetického útoku WannaCry začínají sčítat škody. Ransomeware postihl stovky tisíc cílů včetně britských nemocnic nebo ruských úřadů.  V tuto chvíli se zdá, že nejhorší vlna vyděračských útoků je za námi, ale s jistotou to samozřejmě nikdo neví.

The Wall Street Journal hlásí, že cena za výpadky počítačů způsobené kybernetickými útoky půjde k osmi miliardám dolarů. Odhad pochází od firmy Cyence ze Silicon Valley a stojí na průměrné době, během níž je možné obnovit fungování zasažených systémů, a na typu podnikání, jemuž se tyto firmy a soukromníci věnují. Někteří postižení také vyhověli požadavkům útočníků a pokusili se zaplatit výpalné v bitcoinech, ale jedná se prý pouze o malou část postižených a celková částka nepřesáhne 50 000 dolarů.

Jiné komentáře ukazují, že rozsah útoku možná zatřásl klidem uživatelů internetu víc než cokoliv před tím. Steven Weber, profesor fakulty informatiky v Berkeley, a jeho kolegyně Betsy Cooper v The New York Times upozorňují, že přístup k internetu se časem může zcela proměnit. Mluví o jakémsi “novém normálním stavu”, kdy běžní uživatelé přestanou považovat internet za cosi “v podstatě bezpečného, pokud tedy neprovedu nějakou hloupost” - a to naopak v systém, jež je “v podstatě nejistý, nebezpečný a v němž jsem neustále v ohrožení”.

Pokud k takovému posunu ve vnímání technologie dojde, může se stát, že se spousta dnes běžných věcí změní: místo abychom internetové bankovnictví nebo elektronické zdravotní záznamy lékařů považovali za běžné, začneme jejich používání vnímat jako “děsivé, nebezpečné, a dokonce hazardní”. “Víme, co se stane, když se zhroutí bezpečnostní situace ve fyzickém prostoru: lidé si začnou kupovat trojité zámky, začnou si kupovat byty v ohrazených komunitách, ohlížet se přes rameno, když jsou po ulici. Představujeme si, že může nastat i digitální ekvivalent takové situace,” píší autoři.

V podstatě by to znamenalo návrat zpět. Vlády budou myslet více na to, aby se chránily, než aby se modernizovaly. Odvětví jako zdravotní péče nebo finanční sektor se začnou vracet k tužce a papíru. Ekonomice to určitě prospívat nebude. Možná začneme hledat sloveso, které znamená “vrátit se zpět k analogovému systému” - tedy pokud internetové firmy nezačnou do bezpečnosti svých systému podstatně více investovat.

Podobně běsní George Friedman, analytik, jehož před pár lety hackeři krádeží údajů o platících klientech jeho think-tanku připravili o reputaci. I on hází hodně viny na hlavu internetových firem, které se ženou za ziskem a inovacemi a kašlou na vratké základy, na nichž jejich systémy stojí. “Průmysl výpočetní techniky je dnes v pozici automobilového průmyslu v 60. letech minulého století. Nechce se mu nabízet bezpečnostní pásy, airbagy a další bezpečnostní opatření, na což tehdy vlády reagovaly zavedením regulací. A pak, když se regulace ujaly, začaly regulovat ještě mnohem víc než jen bezpečnostní prvky. Podle mého je celý sektor naivní, když ignoruje dlouhodobé důsledky své váhavosti inovovat v bezpečnostní oblasti”.

Friedman vysvětluje, že dnešní stav, kdy zranitelnost systémů láká nejen ke kybernetické válce mezi státy, ale také k masivnímu globálnímu organizovanému zločinu, nakonec může způsobit kolaps celého odvětví. “ Pokud by byla pravdivá představa, že jsme bezmocní tváří v tvář kybernetické válce, neutuchajícímu vandalismu a zločineckému vydírání, povede to ke zhroucení výpočetní techniky.

Ta se stala nenahraditelnou, ale právě její nenahraditelnost ve spojení s nepřetržitými hrozbami způsobí její zhroucení. Nemůžete být zároveň nenahraditelní a nekonečně zranitelní,“ píše komentátor a ukazuje prstem na miliardáře ze Silicon Valley.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].