Kalouskovo perpetuum mobile
Jestli chce stát ČEZ využívat jako nástroj energetické bezpečnosti či geopolitický instrument, ať si ho koupí ze sta procent
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval záměr vybrat z ČEZ všechen loňský zisk formou dividendy. Ohrozí to prý energetickou bezpečnost a firma se zadluží. Já jsem napsal, a vyšlo to i v úterních Hospodářských novinách, že se firma zadlužovat nemusí, protože má volné hotovosti na účtech přebytek. A vzhledem k tomu, že její investiční potřeby budou klesat, je možné si celý zisk za loňský rok z firmy s klidným svědomím vzít.
A bývalý ministr zase ve čtvrtečních Hospodářských novinách publikoval text, kde říká, že hájím zájmy minoritních akcionářů, zatímco jemu jde o zájmy státu ve firmě. Prý jsem psal podobně již v roce 2008, kdy jsem kritizoval Kalouskem organizovaný „buy back“ akcií ČEZ, který on považuje stále za jakýsi svůj majstrštyk.
Podle Miroslava Kalouska jsou mé argumenty „kvalifikované“, ale říkám pouze „část pravdy“ a „ignoruji důležitá fakta“. Já ovšem žádnou „část pravdy“ neříkám. Pouze jsem panu Kalouskovi doporučil, ať si přečte zbrusu novou zprávu ČEZ pro investory, jejíž součástí je graf vývoje hotovosti a investičních potřeb společnosti do roku 2018. Vzhledem k tomu, že tento materiál připravilo vedení ČEZ, pak všechny připravované investice firmy do roku 2018, které zmiňuje v článku pan Kalousek, tedy třeba „kogenerace“ a „Dukovany“, jsou nepochybně součástí tohoto reportu. Přesto se nůžky mezi volnou hotovostí a investičními potřebami budou čtyři roky rozevírat.
ČEZ a.s. je obchodní firma a jako taková musí podle zákona generovat zisk pro své akcionáře. Jestli chce stát ČEZ využívat primárně jako nástroj energetické bezpečnosti nebo jakýsi geopolitický instrument, ať si ho koupí ze sta procent. Takže pokud chce stát investovat do vlastní energetické bezpečnosti (nebo čehokoli jiného), ať si z ČEZ vezme dividendu a činí tak pokud možno sám.
Je to ostatně podobné, jako když stát v této zemi dvacet let prováděl pseudosociální politiku skrze regulaci nájemného a majitele domů. Vlastnictví bytového domu i výroba a distribuce elektrického proudu jsou ale podnikání jako každé jiné - a pokud chce stát pomáhat sociálně slabším nebo třeba omezit závislost na Rusku, ať si na to vybere daně, dividendu nebo ať si půjčí.
Menšinoví akcionáři jsou také akcionáři a většinoví vlastníci veřejně obchodovatelných firem jako Komerční banka, Erste či Telefónica také pořád nespekulují (jako Kalousek), jak tyto akcionáře nějak odstavit na vedlejší kolej; nevzrušuje je, že dostanou-li oni dividendu, dostane ji i jiný akcionář.
Mám-li na zahradě svůj strom, co je mi ještě po sousedově úrodě? Výplata dividendy podléhá navíc patnáctiprocentní srážkové dani a stát z ní má slušný příjem. Navíc mezi lety 2009–2013 – kdy byl Kalousek ministrem – vyplatil ČEZ na dividendách 130 miliard korun a bezpečnost snad ohrožena nebyla.
A ještě ke slavnému buy back z roku 2008. Už jsme tu před pár lety napsali, že Kalousek tehdy žádné perpetuum mobile ani pro ČEZ, ani pro stát nevymyslel. Stát získal méně, než na co by si přišel při vyplacení dividendy, ČEZ přišel o rekordní hotovost 50 miliard korun a menšinové akcionáře také nikdo neobešel. Ti měli možnost prodat akcie za vysoké ceny, které byly zpětným odkupem drženy.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].