Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Kalousek se s ČEZ mýlí

Kde se bere mýtus, že si ČEZ na vyšší dividendy musí půjčit? Firma je v lepší kondici než velké evropské energetiky

O spojeneckých plánech Kalouska a tehdy Topolánkovy ODS jsme v HN psali někdy v roce 2006... • Autor: Karel Cudlín
O spojeneckých plánech Kalouska a tehdy Topolánkovy ODS jsme v HN psali někdy v roce 2006... • Autor: Karel Cudlín

Miroslava Kalouska velmi rozzlobilo, že současný ministr financí Andrej Babiš chce vzít z firmy ČEZ prakticky celý zisk za loňský rok. Ve velkém rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny k tomu pravil: „Co se týče odebrání zisku z ČEZ, dívám se na to s děsem… V posledním roce ČEZ za pět miliard korun modernizoval zdroje a dvacet miliard byly vynucené ekologické investice, které budou pokračovat. Když akcionář sebere firmě peníze a nutí ji, aby si vzala úvěr, není to přístup odpovědného hospodáře. Takhle se o energetickou bezpečnost není možné starat.“

Dodejme, že se Miroslav Kalousek mýlí a jeho výroky jsou asi motivovány tím, že musí za každou cenu tvrdit úplně něco jiného než současný ministr financí. Zároveň asi nechce vypadat jako někdo, kdo si býval mohl vzít větší dividendu z ČEZ už v loňském roce (tedy ze zisku za rok 2012) - ale koho to nenapadlo a příležitosti nevyužil. O tom však není v této disputaci řeč, i když to do určité míry bývalo možné bylo.

Kde se bere mýtus o tom, že si ČEZ na výplatu vyšší dividendy bude muset půjčovat? Firma měla k 31. 12. 2013 na účtech 25 miliard korun tzv. volného cash flow. ČEZ má v současnosti lepší rating (A minus) než velké evropské energetiky, jako je španělská Iberdrola či italský Enel.

Autor: HN, Libor Fojtik
Autor: HN, Libor Fojtik

Jak si lze přečíst v nejnovější, tedy březnové zprávě firmy ČEZ pro investory, kterou bývalému ministrovi vřele doporučuji k přečtení, patří ČEZ mezi nejméně zadlužené energetiky v Evropě, poměr finančního dluhu k EBITDA je 1,9 (schválený limit je 2,3), průměr v energetickém průmyslu v Evropské unii činí 3,4. Pro zajímavost: francouzská firma EDF má tento poměr 5,1, německá RWE 3,5 apod.

Firma ČEZ zdaleka nečerpá schválené úvěrové rámce u bank, což asi zrovna není typické chování pro firmu, o jejíž zadlužení se někdo soudný obává. Banky se tedy rozhodně neobávají. 

Není přesně jasné, co myslí Miroslav Kalousek vynucenými ekologickými investicemi. Velké investiční akce ČEZ jsou dokončeny nebo jsou těsně před dokončením. ČEZ dokončil výstavbu nového modernějšího uhelného zdroje v Ledvicích, brzy obnoví a dokončí modernizaci uhelného zdroje v Prunéřově, obnovu Tušimic už dokončil před rokem, hotová je i nová plynová elektrárna v Počeradech. ČEZ také dokončil investice do zvýšení výkonnosti Dukovan a Temelína.

Jak je jasně vidět na grafu zmíněné zprávy na str. 31, sama firma předpovídá vývoj svého cash flow (net operating cash flow) do roku 2018, na němž je jasně vidět, že nůžky mezi hotovostí, kterou firma bude generovat, a jejími investičními potřebami se budou do roku 2018 prudce rozevírat. Nadprůměrné investice firma realizovala cca v letech 2008 až 2012.

Firma sama zmiňuje tyto důležité investice pro nejbližší období: dokončení Prunéřova, větrné parky v Rumunsku a Polsku. Investice do obnovitelných zdrojů v Česku se zjevně neplánují, politická atmosféra tomu nepřeje, firma dokonce plánuje v tomto směru divestovat.

V příštích letech se sice ziskovost ČEZ sníží, ale i tak bude možné v odebírání zisku z firmy pokračovat.

Jak jsem už na těchto stránkách zdůraznil minulý týden, buď se budou stavět nové bloky Temelína, nebo nebudou. Pokud se budou stavět, měly by se na tuto investici dávat peníze stranou - ať už je bude dávat stranou ČEZ nebo stát. Do roku 2018 se však v této věci stejně nic reálného dít nebude. Na dostavbu Temelína ČEZ žádá státní podporu a státní cenové garance.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].