0:00
0:00
Podcast9. 12. 20083 minuty

Zelené vystřízlivění

Nadcházející srážka klimatického balíčku Evropské unie s realitou bude ještě ostřejší než se čekalo.

Astronaut

Nadcházející srážka klimatického balíčku Evropské unie s realitou bude ještě ostřejší než se čekalo.

Na summitu Evropské unie, který začíná ve čtvrtek, hrozí velká blamáž s energeticko-klimatickým balíčkem. Jeho podstata se zdá nyní uprostřed eurozóny v recesi zcela naivní: ještě v bezstarostných časech totiž Unie vyhlásila svůj závazek v boji proti změně klimatu zcela jednostranně. Už tehdy se náklady nezdály malé, nyní by ale byly pro národní státy v hospodářské krizi kriticky vysoké.

↓ INZERCE

Z úradku známého jako „20;20;20" nyní jde především o jednu dvacítku. Ty další – o podílu obnovitelných zdrojů energie a úsporách energie – ještě bezprostředně nehrozí sankcemi. Zato za 20procentním snížením skleníkových plynů už jednotlivé členské státy vidí konkrétního strašáka – obchodování s emisními povolenkami.

Předsedající Rady Evropské unie Nicolas Sarkozy se pokouší prosadit neprosaditelné. Stojí totiž nejen proti sešikovanému bloku nových členských států, ale i proti Itálii, Německu a dalším zemím bývalé patnáctky. Nejprve chtěl Sarkozy na víkendovém setkání v Gdaňsku přesvědčit nové unijní státy. Ale ani jeho poslední nabídka, aby elektrárenské společnosti nakupovaly od roku 2013 jen 50 procent povolenek místo 100 procent, jak původně navrhovala Evropská komise, nebyla přijata. Z „uhelného dua" protestujících, tedy Polska a Česka, se stala kompletní opozice „nové Evropy", když postkomunistické státy požadovaly úlevy i pro ty, které mají v energetickém mixu uhlí zastoupeno třeba jen třetinou. Na to Sarkozy zatím nepřistoupil.

Po tomto neúspěchu se ozývají i mnohem důležitější hráči v Evropě. Německá kancléřka Angela Merkelová řekla listu Bild, že nepodpoří žádnou dohodu, která by ohrožovala německá pracovní místa či investice. Ještě dál jde Itálie. Ministr pro Evropu Andrea Ronchi varuje, že nynější dohoda by zdvihla italskou cenu elektřiny o 17 procent. Itálie navíc odhaduje nutné investice mezi ohromujícími 18 až 25 miliardami eur. A v neposlední řadě dle Říma klimatický balíček poškodí protežované automobilky, především Fiat. Pozice Ronchiho je jasná – balíček dle něj „ohrožuje průmysl, zvyšuje náklady občanů, ohrožuje pracovní místa a činí Itálii chudší". Otevřeně přiznal možnost italského veta.

Je to škoda, ale klimatický aktivismus nabuzený Sternovou zprávou a zprávou IPCC je čím dál více zchlazován realitou. Už jsme se vzdali desetinového podílu biopaliv v pohonných hmotách do roku 2020. Nyní se rozmělňuje hrozba pokut spjatých s emisními povolenkami. Co zrušíme příště?

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].