0:00
0:00
Podcast30. 12. 20083 minuty

Srdečné pozdravy z Ruska

Josif Stalin je podle Rusů jejich třetí nejvýznamnější historickou osobností.

Astronaut

Josif Stalin je podle Rusů jejich třetí nejvýznamnější historickou osobností.

Nejeden demokraticky smýšlející Rus se od poloviny roku bál, aby se z neškodné zábavy nestala ostuda pro celou zem. Ruská státní televize okopírovala populární formát volby největší osobnosti země a po Great Britons, Unsere Besten či Největším Čechovi došlo i na Имя Россия. Jenže z neškodné zábavy se v červenci stal problém, když televize oznámila, že zatím vede v hlasování masový vrah Josif Stalin.

↓ INZERCE

Po vlně protestů a všeobecného překvapení televize přišla s podezřelým prohlášením, že vedení Stalina bylo zapříčiněno spamy. Kdo ví, opravdu možná bábušky vzpomínající na dobré komunistické časy se kvůli Stalinovu vítězství staly na stará kolena počítačovými hackery. Ať tak či tak, na konci prosince televize oznámila vítěze. Nakonec se Rusové nemusí stydět. Vedle britského vítěze Winstona Churchilla, německého vítěze Konrada Adenauera či kanadského vítěze Tommyho Douglase mohou zařadit dalšího velikána světových dějin – Alexandra Něvského, hrdinu ze 13. století, který říši zajistil jak před Švédy a německými křižáky, tak před Mongoly z východu. Jeho vítězství je celkem snadno vyložitelné: Za prvé je snazší pro Rusy vybrat někoho z hluboké historie, než z neslavné blízké minulosti. Za druhé na Rusy pravděpodobně hluboce zapůsobil i jeho už více než 400 let trvající status svatého.

Na druhém místě se umístil Petr Stolypin, caristický premiér z počátku 20. století. Ten byl masivně prosazován i šéfem televizní poroty, hercem a režisérem Nikitou Michalkovem. Tento otevřený příznivce putinismu v Rusku se snadno mohl zhlédnout ve stolypinových reformách zhora kombinovaných zároveň s tvrdým postupem proti státním nepřátelům – právě tento recept je populární nyní v Kremlu.

„Teprve" na třetím místě nakonec skončil Stalin. Není ale jasné, co vlastně těch půl milionu hlasů pro masového vraha znamená. Opravdu podporu velikého Stalina? Nebo spíše nostalgii po časech zasmrádlého reálného socialismu 80. let a tehdejších jistot bez tíhy svobodného rozhodování? To si musí Rusové, kteří se nyní přou o interpretaci ankety, teprve rozhodnout. Ta i ona odpověď je ale samozřejmě smutná a nevypovídá o Rusech nic pozitivního.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].