0:00
0:00
Agenda4. 6. 20212 minuty

Z Dalajlamovy do Ujgurských mučedníků. V Budapešti vypukl pouliční boj proti Číně

Radnice hlavního města se projektu šanghajské univerzity brání i názvy ulic 

Aktivisté s tibetskou vlajkou u přejmenované ulice
Autor: Profimedia

Projekt čínské univerzity Fu-tan z Šanghaje, na jehož konci má být budapešťský kampus pro několik tisíc (především) zahraničních studentů a který prosazuje vláda premiéra Viktora Orbána, dál budí emoce a spory. Budapešťská samospráva ovládaná opozicí s ním totiž ostře nesouhlasí. Kampus s velkou pravděpodobností zabere místo, které bylo vyhrazené maďarským univerzitám tísnícím se v zastaralých budovách -  i když vláda slibuje, že se na pozemky na jih od centra vejdou budovy jak čínské univerzity, tak těch maďarských.

Podle opozice je každopádně celý projekt i nevýhodný - pozemek bude od vlády zdarma, kampus postaví za čínské půjčky čínské firmy z čínských materiálů. A v posledku nevidí opozice důvod, proč zvát do Budapešti školu z totalitní mocnosti, nehledě na její dobré hodnocení v mezinárodních žebříčcích.

↓ INZERCE

Centrální vláda ale neslyší ani na námitky, ani na pohrůžky. Primátor Budapešti (a nově i opoziční adept na premiéra) Gergély Karácsony už dříve ohlásil, že pokud vláda bude v projektu pokračovat, prostě zruší plánovaný světový šampionát v atletice, který se má v Budapešti konat napřesrok a na který se sportumilovný premiér Orbán velmi těší.

Boj tedy pokračuje. A jeho nejnovějším výsledkem je, že devátý budapešťský obvod, ve kterém má nové studentské město stát, získal několik nových ulic. Starostka obvodu, taktéž opoziční politička Krisztina Baranyi, spolu s primátorem představila několik nových cedulí. Studenti a lektoři na budoucí čínské univerzitě tedy budou případně chodit za vzděláním či výdělkem po Dalajlamově ulici, ulici Ujgurských mučedníků, ulici Svobodného Hongkongu nebo ulici Biskupa Lo Kuanga. Názvy byly pečlivě vybrány tak, aby se týkaly témat a osob, o kterých čínská moc odmítá byť jen mluvit.

Mluvčí pekingského ministerstva zahraničí byl na dotazy novinářů rovněž málomluvný: podle něj mají čínští diplomaté na práci lepší věci než se zabývat budapešťskou samosprávou. Zároveň je však podle jeho slov nutno dodat, že tyto činy brzdí maďarsko-čínskou spolupráci a jsou hodny opovržení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].