0:00
0:00
Agenda18. 11. 20226 minut

U milosti pro manžele Kordysovy spojili síly Pavel Blažek a Pavel Bém

Ministr spravedlnosti přesvědčil Miloše Zemana, že omilostní polský pár odsouzený za rituály s ayahuascou

Jarosław Kordys u soudu, za ním jeho žena, únor 2022
Autor: ČTK

Manželé Karolina a Jaroslaw Kordysovi dostanou milost od Miloše Zemana. Ve čtvrtek to prezident při osobní schůzce na Hradě sdělil ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, který to o den později napsal - s vědomím prezidenta - veřejnosti na svém twitterovém účtu. Milost i pocit spravedlnosti jsou výsledkem procesu, v němž spojili síly ministr spravedlnosti a odborníci.

To, že je prezidentská milost poslední racionální nadějí pro manžele, které pravomocný rozsudek poslal na osm let za mříže za pořádání akcí s jógou, přírodou, zdravou výživou, zpěvem, meditací a látkou z jihoamerické liány a bylin, bylo jasné od chvíle, kdy olomoucký Vrchní soud vynesl minulý měsíc nad manželi rozsudek. Výsledek dovolání k Nejvyššímu soud byl nejistý; mohlo to trvat roky a manželé by v mezičase trávili čas ve vězení.

↓ INZERCE

V týdeníku Respekt v anketě prezidentských kandidátů a kandidátek ostatně možné budoucí hlavy státu odpověděly, že by žádost o milost pro manžele Kordysovy vážně zvažovaly. Takže naděje, že minimálně příští rok na jaře vyjdou manželé z Heřmanic na svobodu, byla vysoká.

Důležité pro dobrý výsledek je v případě milosti kromě rozhodnutí prezidenta i to, co k němu vedlo. Případ manželů vzbudil zájem médií i veřejnosti a otevřel odbornou debatu, jak se dobrat spravedlnosti – a o tom, proč je tak vysoký trest za nakládání s látkou, která je sice v zákoně popsána jako zakázaná, ale vědecké poznání došlo k závěru, že není návyková a začíná se používat i jako léčivo. Adiktologové, psychiatři i právníci tak mluvili o tom, jak se napříště vyhnout nespravedlivému trestu pro lidi, jako jsou Kordysovi.

Jedním z adiktologů a v odborné komunitě uznávaným lékařem je i psychiatr Pavel Bém. Bývalý primátor Prahy se po odchodu z politiky vrátil tam, odkud do ní vstoupil, pracuje na Klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je členem Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a také komisařem Global Comission on Drug Policy - komise, která sdružuje odborníky z Evropy i Ameriky a pracuje na tom, aby se svět řídil lepší protidrogovou politikou.

Béma je třeba zmínit proto, že sehrál v milosti pro manžele Kordysovy velkou roli. Z jeho pera vzešel jeden z posudků, které obhájci Kordysových postupně předložili soudům: píše v něm, co už je známo odbornému světu po celém světě, a sice že ayahuasca a látka DMT v ní obsažená po smíchání s další bylinou nesplňuje ani jedno z šesti mezinárodně určených diagnostických kritérií, která je třeba naplnit pro to, aby byla látka definována jako “návyková”.

Jeho posudek odvolací Vrchní soud v Olomouci nepřipustil do důkazů a bez zkoumání podstaty věci stvrdil správnost předešlého krajského rozsudku. Nicméně Bém pak pomohl obhájcům manželů Kordysových ke kontaktu s ministrem spravedlnosti, respektive ministerstvu spravedlnosti s nimi. “Obrátila  se na mě odborná komunita, například Pavel Bém nebo národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a další specialisté, s žádostí, že trest pro manžele Kordysovy neodpovídá vědeckým zjištěním,” potvrzuje Pavel Blažek.

Právě Bém zprostředkoval setkání Karoliny Kordys s ministrem Blažkem: kromě podkladů a odborných posudků chtěl Blažek mluvit i s ní. “Předal jsem panu ministrovi veškeré podklady a argumenty důležité pro případ a Karolina Kordys pak přijela do Prahy na rozhovor s ním,” říká její obhájce Ondřej Švára. Setkání Karoliny Kordys a ministra proběhlo ve sněmovně ve středu, den před 17. listopadem.

Briefing ministra spravedlnosti a prezidenta Soudcovské unie po společném jednání. Na snímku Libor Vávra a Pavel Blažek Autor: Petr Horník / Borgis / Profimed

Ve čtvrtek 17. listopadu pak šel ministr Blažek na Hrad a na osobním setkání s prezidentem se za manžele přimluvil. Tato intervence přišla ve chvíli, kdy už na Hradě ležela veřejně prezentovaná žádost o milost pro Kordysovy od Pirátů. Byl to sice záslužný čin snažící se o spravedlnost, ale při všeobecné znalosti vztahu Miloše Zemana k Pirátům mohla být žádost kontraproduktivní.

Intervence Pavla Blažka, jehož specialitou je schopnost řešit věci neformálně, vypadala nadějněji. A obava, že vyhovět něčemu, za co se staví i Piráti, by mohl být pro prezidenta problém, se nakonec na Hradě nepotvrdila. “Dal jsem panu prezidentovi složku, v níž byly posudky, informace o případu i vyjádření odborníků, a požádal ho, zda by mohl manželům Kordysovým dát milost. Že tento případ si to zaslouží, protože rozsudek a trest jsou v rozporu se zdravým selským rozumem,” říká den po návštěvě Hradu Blažek. “Mluvili jsme o tomto případu asi deset minut, Miloš Zeman už znal detaily z tisku. A na konci schůzky řekl, že mé žádosti o milost vyhoví. Ještě dnes ji budu na Hrad posílat.”

Blažek se na přímluvné schůzce dohodl s prezidentem právě na tom, že to bude on, kdo žádost o milost podá. Prezident už po nástupu do funkce před deseti lety přenesl na ministry spravedlnosti pravomoc vést řízení v žádostech o milost a – což je důležité - zamítat všechny, které se netýkají nevyléčitelně nemocných lidí. “Žádost o milost, pokud by ji podali Kordysovi, bych tedy měl správně zamítnout. U nich o zdravotní důvody nejde. Podám tedy žádost o milost sám za sebe, pošlu ji na Hrad a pan prezident jí vyhoví,” vysvětluje Blažek. Zároveň plánuje revizi trestů v trestním zákoníku a ministerstvo zdravotnictví mezitím připravuje vyhlášku, na níž by nakonec měla mezi léčivy skončit i ayahuasca.

Karolina Kordys už se o vývoji případu dozvěděla od svého obhájce - byla na rozdíl od svého manžela stíhána i souzena na svobodě a zpráva o milosti ji zastihla v domě v Heřmanicích. Tam už od pravomocného říjnového rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci čekala na dopis s příkazem nástupu do vězení. Mohl přijít každý den, ale místo toho se raduje s přáteli a rodinou a vzkazuje “velké díky panu prezidentovi i všem, kteří nám pomáhali”.

O tom, že brzy vyjde z vězení, se už dozvěděl i Jaroslaw Kordys. “Měli jsme na dnešek shodou okolností naplánován skypový hovor, tak jsem mu to mohl rovnou oznámit,” říká jeden z jeho obhájců Wieslaw Firla. “Chvíli trvalo, než byl schopen to vstřebat a začít znovu mluvit. Dojatí jsme byli oba. Jaroslaw pak mluvil především o tom, že chce poděkovat panu prezidentovi, ministru Pavlu Blažkovi, který velice pomohl, i všem odborníkům, vědcům a psychiatrům, kteří se v případu angažovali.”


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].