0:00
0:00
Agenda31. 8. 20213 minuty

Polsko chce vyhlásit u hranic výjimečný stav kvůli migrantům z Běloruska

Diktátor Lukašenka směřuje uprchlíky k hranicím Evropské unie, aby se pomstil za sankce

Počítáme nemocné. (Aktivisté mluví s běženci)
Autor: Matěj Stránský

Polsko chce výrazně zpřísnit režim na svých hranicích s Běloruskem. Premiér Mateusz Morawiecki vyzval prezidenta Andrzeje Dudu, aby vyhlásil ve dvou vojvodstvích sousedících s Běloruskem výjimečný stav. Jde o reakci na to, že běloruský diktátor Aljaksandr Lukašenka „sváží“ s pomocí snadné vízové politiky z Iráku, Afghánistánu a dalších zemí běžence a posílá je přes Bělorusko do Evropské unie, aby se jí pomstil za uvalení sankcí za zmanipulované volby a nedávný únos irského letadla.

Z Lukašenkovy strany jde o nový projev hybridní války, kterou proti Evropě vede. Poláci, ale také Litevci a Lotyši totiž už nějakou dobu běžence zastavují a nepouští je dál. Takto na polsko-běloruských hranicích uvázla i skupina dvaatřiceti uprchlíků z Afghánistánu, kteří jsou již třetí týden u polské vesnice Usnarz Górny. Respekt místo minulý týden navštívil.

↓ INZERCE

K běžencům nemohou lékaři a zdravotní stav některých z nich se zhoršuje. Polská strana k nim nepouští ani dobrovolníky s jídlem a vodou (kterou tak pijí z potoka). Muži a ženy žijí na malém území mezi samopaly polských a běloruských vojáků a jejich budoucnost je nejasná. Vzhledem k tomu, že hranice nebyla dosud hermeticky uzavřená, začala na ní polská strana budovat žiletkový plot. Není však natažen po celé délce a někteří migranti tedy čas od čas projdou.

Výjimečný stav znamená, že se vojenská a policejní kontrola se zvýší. Do řady míst u hranic - konkrétně jich je 183 - budou moct jen obyvatelé, kteří tu dlouhodobě bydlí, přespolní ani turisté už nikoliv. Opatření má zatím platit měsíc a jde o oblast Podleského a Lublinského vojvodství. Proniknout přes hlídky tak bude ještě komplikovanější.

Běženci, kteří se již dostali do Evropské unie, budou mít v některých zemích omezená práva. Lotyšsko již řeklo, že se nebudou moci po zamítnutí azylu odvolat k vyšším soudům, v Maďarsku se mluví o tom, že budou mít status nelegálních migrantů. V některých polských uprchlických centrech trpí běženci hladem, stravu si podle dostupných informací doplňují sběrem hub.

Tento způsob přilepšování už přinesl migrantům tragické následky. Podle agentury AP se se otrávila nasbíranými houbami afghánská rodina, která byla v minulých dnech v rámci evakuace přepravena z Kábulu do Polska. Dva malí chlapci jsou v kritickém stavu a potřebují transplantaci jater. Neštěstí se stalo v uprchlickém zařízení v Debaku nedaleko Varšavy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].