Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib. Heslo strany tedy je: děláme to dobře, jen to musíme lidem říct
Pražský politik Hřib porazil v těsné volbě končícího senátora Lukáše Wagenknechta
Největší favorit na pozici nového pirátského šéfa se jím skutečně stal. V pirátsky nebývale těsné volbě (dosavadní předseda Ivan Bartoš byl zvyklý vyhrávat drtivě, tentokrát byl poměr hlasů 454 ku 401) zvítězil nad končícím senátorem Lukášem Wagenknechtem. Ten opět neuspěl - na vedení aspiroval už před dvěma lety, ale i tehdy prohrál, tehdy ještě právě s Bartošem.
Piráti se tedy nerozhodli pro razantnější změnu směru. To sliboval spíše Lukáš Wagenknecht, který nikdy nebyl součástí dnešního pirátského hlavního proudu. Hřib je v tomto směru jeho pravý opak. Bývalý primátor hlavního města a dnes náměstek na magistrátu je jedním ze straníků, které do vysoké politiky vynesla pirátská vlna konce dvacátých let. Úspěch v parlamentních volbách 2017, úspěch v komunálu 2018, úspěch v krajích 2020.
Tyhle úspěchy jsou, jak známo, pryč. Piráti jsou na tom v jistém ohledu politicky nejhůř za posledních deset let. Zdeněk Hřib slibuje pirátskou vlnu číslo dvě. Základem jeho strategie není zásadně otáčet směřování strany, pokud něco, pak jen utvrdit současné a potenciální voliče v tom, že volba Pirátů je neriskantní volba středové, liberální strany. Klíč k úspěchu, jak řekl ještě před volbou Respektu a jak zmínil hned v úvodu své děkovné řeči, jsou lepší kampaně.7 minPiráti s volbou vedení hledají, jak přežít politický knock-out Piráti podle něj neztratili schopnost dělat dobrou politiku, ale přišli o schopnost o tom spoluobčanům říct. Největší změny lze tedy očekávat právě tady. „Jaksi se ukázalo, že téma korupce není tak atraktivní, jak jsme si mysleli,“ říká například Hřib.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu