0:00
0:00
Agenda18. 1. 20224 minuty

Malí farmáři zatím uspěli jen napůl. Program a výsledná politika prý není vždy totéž

Poslanci odkývali nový systém dotací, slibované stropy pro velké agropodniky nebudou

Farmě rodiny Němcovy -  ilustrační foto

Slibované zastropování dotací pro největší agropodniky, které funguje ve většině EU a slibovala ho i nová vláda, zatím nebude. Ministerstvo zemědělství se rozhodlo řešit choulostivou problematiku jinak a po souhlasu koaličních lídrů minulý týden dostalo pro nové náhradní řešení v úterý zelenou i od poslanců.

„Program a výsledek se nemusejí stoprocentně shodovat,“ řekl Respektu na vysvětlenou k novým ústupkům někdejší šéf lidovců a člen zemědělského výboru sněmovny Pavel Bělobrádek. „Žádné změny nečekáme,“ dodal k ministerskému návrhu další z členů výboru, někdejší šéf resortu zemědělství za ODS Petr Bendl.

↓ INZERCE

K výboru upínali naděje zástupci malých i velkých farem, kteří dostali pozvánku spolu s novým ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou z KDU-ČSL. Ten poslancům výboru odprezentoval svoji verzi dotační politiky pro další roky tak, jak o ní jeho úřad informoval už minulý týden. Na žádné usnesení ohledně změn nedošlo, řešení – dojednané předtím šéfy vládních stran – přijali koaliční poslanci ve výboru vesměs jako použitelný kompromis, ke kterému už nemá smysl iniciovat další úpravy.

Zastropování dotací původně vypadalo jako logická snaha, jak uzavřít éru agrobarona Andreje Babiše a ukončit výsady velkokapacitního průmyslového zemědělství. „Podporujeme platbu na první hektary a zastropování dotací pro největší firmy, které bude přihlížet k podmínkám českého zemědělství a přispěje k dobrému hospodaření,“ stojí v programovém prohlášení vlády.

Princip zastropování by spočíval v tom, že dotace by už neměly růst jako dnes donekonečna s počtem hektarů – podle logiky, že od jisté velikosti už agropodniky další státní podporu nepotřebují a že by bylo žádoucí nechat z omezeného balíku unijních peněz víc pro menší rodinné farmy. Fialova vláda začala dotační zemědělskou politiku řešit jako jednu z prvních věcí, protože minulý víkend shodou okolností vypršel termín pro odeslání takzvaného strategického plánu, tedy zdejší představy, jak se bude s unijními penězi v tomto rozpočtovém období EU nakládat.

Strop nakonec bude jen u takzvaných investičních dotací, které Unie vyplácí na konkrétní firemní záměry. Omezení v této kategorii existovalo vždy, nyní se jen vrací na úroveň z roku 2012. Na jeden investiční projekt půjde čerpat nejvíc 30 milionů korun místo dosavadních 150 milionů.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a prezident Miloš Zeman Autor: Jiří Ovčáček

Bez stropů ale zůstane druhý, důležitější typ dotací – takzvané přímé platby, kde nárok vzniká automaticky všem podnikatelům v zemědělství. Místo stropů se v tomto případě zavádí něco jiného, takzvaná redistribuce na první hektary. To zástupci menších farem chválí jako cenný posun, ale ne tak velký, jak se z vládního programu původně zdálo. Česko ročně na přímé platby dostává z EU 21 miliard korun. Redistribuce bude fungovat tak, že se z tohoto balíku nejdřív vyčlení 23 procent a tyto peníze se rozdělí všem farmám, ale v tomto kole budou smět přihlásit nejvýš 150 hektarů. Zbytek půjde na speciální dotační účely, jako jsou příplatky pro malé zemědělce, ekologické farmy nebo pěstitele choulostivých plodin, podle podobného klíče jako dosud. A až to, co zbude, se pak rozepíše všem.

Přednostní nárok za prvních 150 hektarů logicky zvýhodní menší podniky – dojednaná matematika povede k tomu, že za každý další hektar nad tuto laťku už farmy dostanou méně. Ani velcí ale o platby za první hektary nepřijdou, neexistuje ani žádné omezení pro majetkově propojené firmy.

Podle koaličních poslanců platí to, co řekl minulý týden ministr Nekula – a sice že větší redistribuce na úrovni 23 procent bude pro menší farmy dostatečně velkým bonusem a že v takovém modelu by už zastropování nepřineslo žádný velký efekt navíc. Proč si ale koalice psala zastropování explicitně do programu, když hned týden na to od něj ustoupila? Podle Bendla kvůli tomu, že autoři vládního prohlášení dostali do ruky podklady pro dotační politiku tak, jak je nachystalo ministerstvo zemědělství za Babišovy vlády, až na poslední chvíli - a také kvůli tomu, že by zastropování přineslo víc byrokracie, která už by za to nestála. Tento argument uváděl minulý týden i ministr Nekula.

Menší farmáři však hodnotí výsledek jinak, protože strop by jim přinesl ještě víc než stávající řešení. „Výsledek hodnotíme určitě jako krok správným směrem, ale spokojeni být nemůžeme. Určitě budeme tlačit na to, aby se naplnily všechny sliby,“ uvedl k balíku změn minulý týden Jaroslav Šebek, šéf Asociace soukromého zemědělství ČR, která menší farmáře sdružuje.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].