Co dělal Nejedlý ze Zemanova pověření v Rusku? Není náš zaměstnanec, nevíme, píše Hrad
Podle vlastních slov se sešel s Putinovým poradcem, tvrdí však, že o dostavbě Dukovan nejednali
Okolnosti cesty do Moskvy, na kterou vyslal prezident Miloš Zeman na konci listopadu svého poradce Martina Nejedlého, zůstávají dál nejasné. Na dotazy Aktuálně.cz a Respektu, kdo ji platil a jaký byl program návštěvy, během níž Nejedlý jednal s blízkým poradcem ruského prezidenta Vladimíra Putina, Pražský hrad odepsal, že Nejedlý není jeho zaměstnancem, jeho cestu nezajišťoval ani neplatil, takže neví, co se v Rusku dělo. Oficiální pověření od Zemana prý rovněž nemá, protože bylo nejspíše jen ústní.
Nejedlý jel do Ruska během koronavirové krize, vstup do země mu musela povolit ruská vicepremiérka. Podle zápisu, který po návratu Hrad na základě Nejedlého tvrzení sepsal a poslal vládě, poradce mimo jiné domlouval setkání Zemana s Putinem. Z českých diplomatů u jednání Nejedlého nikdo nebyl.
Redakce Respektu a Aktuálně.cz nyní požádaly podle zákona o svobodném přístupu k informacím Pražský hrad o podrobnosti návštěvy. „Pan Martin Nejedlý není zaměstnancem kanceláře prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky proto předmětnou cestu pana Nejedlého nezajišťovala, neobjednávala let ani ubytování a tudíž z ní nebyla vypracována ani zpráva o pracovní cestě, jak je to u zaměstnanců obvyklé,“ odpověděl na dotazy ředitel legislativního odboru Václav Pelikán.
Redakce se mimo jiné ptaly na to, kdo cestu Zemanova muže do Moskvy platil, kdo ho doprovázel, zda letěl pravidelnou linkou, či soukromým letadlem, nebo s kým se v Rusku sešel. Odpovědi na všechny tyto otázky kancelář prezidenta odmítla, takže vše zůstává nejasné.
Přečtěte si více k tématu
Petříček: Z Nejedlého cesty do Moskvy pro vládu nevyplývá vůbec nic
Přes koronavirovou uzávěru odcestoval Nejedlý do Ruska právě v době, kdy Česko připravuje dostavbu jaderné elektrárny Dukovan za 200 miliard korun, o niž má Rusko zájem. Nejedlý redakcím před cestou řekl, že o dostavbě českého jádra jednat nebude a nesetká se ani se zástupci firmy Rosatom, před jejíž účastí v tendru dlouhodobě varují české tajné služby.
„Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu včetně přípravy setkání obou prezidentů,“ uvedl Nejedlý. Ověřit jeho slova však není možné.
Hrad odmítá vydat i Nejedlého pověření - prý ho v písemné podobě nenašel. „V informačním systému i v sekretariátu prezidenta republiky a sekretariátu vedoucího kanceláře prezidenta republiky bylo ověřeno, že předmětné pověření listinnou podobu nemělo a s největší pravděpodobností bylo učiněno ústně,“ dodal Pelikán s tím, že informace o tom, co není na Hradě zaznamenáno v písemné podobě, redakcím dát nemůže.
Jediným náznakem toho, o čem poradce jménem prezidenta Zemana v Rusku mluvil, tak zůstává zápis ze schůzky, který po návratu nadiktoval sám Nejedlý. Jeho slova zapsal šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák a dokument poslal i ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Ten dopředu o Nejedlého cestě neměl žádné informace, stejně jako vláda.
Přečtěte si více k tématu
Zápis z Nejedlého schůzky v Moskvě: Zeman a Putin jsou klíčoví pro prohloubení vztahů
Ačkoliv Nejedlého cestu do Ruska uprostřed pandemie musela schvalovat ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová, záznam, který Nejedlý Jindrákovi nadiktoval, nepůsobí dojmem nutnosti urgentního setkání. Podle zápisu se sešel zahraničně politickým poradcem prezidenta Putina Jurijem Ušakovem, který má přímý přístup k ruskému vládci. Na ničem konkrétním se však nedohodli.
Vysoce postavený představitel Putinova režimu - před jehož vlivovým působením varuje BIS jako před jednou z hrozeb pro Česko - na schůzce chválil českého prezidenta. "JU (Jurij Ušakov, pozn. red.) konstatoval, že ruská strana, jakož i osobně ruský prezident, dlouhodobě oceňuje konstruktivní přístup prezidenta Zemana obecně k česko-ruským vztahům. Ruský prezident je připraven i nadále zachovat živou česko-ruskou relaci na úrovni prezidentů," převyprávěl Ušakovova tvrzení Nejedlý.
Zeman je podle Nejedlého interpretace slov obou mužů pro vztahy s mocností klíčový. „MN (Martin Nejedlý, pozn. red) a JU se následně shodli na tom, že jsme se bohužel dostali do situace, kdy prezidentská úroveň (snad ještě vedle ministerstva průmyslu a obchodu) je posledním funkčním oficiálním komunikačním kanálem mezi oběma zeměmi,“ uvádí záznam. Je to právě ministerstvo průmyslu, které v Česku odpovídá za chystaný jaderný tendr.
Nejedlý podle zápisu přijel také tlumočit opakované Zemanovo pozvání, aby Putin navštívil Prahu. Jeho komplikovaně zařizovaná návštěva ale ani zde k žádné dohodě nevedla. „JU odvětil, že ruská strana si pozvání váží a bude s ním dále pracovat. Vzhledem k současné situaci zejména kvůli koronaviru, ale také mezinárodnímu vývoji, je jakékoliv plánování stále obtížné,“ dozvěděl se podle dokumentu Nejedlý.
S Ušakovem se dle záznamu shodl pouze na tom, že „obě strany mají zájem ve střednědobém horizontu setkání prezidentů uskutečnit“ a „prezidentská úroveň je pro prohlubování vzájemných vztahů klíčová“.
Nejedlého cestu kritizovala opozice i Senát. Jeho zahraniční výbor na začátku prosince schválil usnesení, že byla opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky Česka. Agendu hlavy státu podle něj projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku Česka nese odpovědnost.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].