Český zákon o covid pasech narazil, ale cestovat půjde i bez něj
Jak bude v létě fungovat pohyb po Evropě, když vláda nemá to, co chtěla
Vláda ve sněmovně narazila s plánem prosadit ve zrychleném řízení speciální zákon na vydávání takzvaných covidových pasů. V praxi by to však nemělo nijak vadit. Certifikované osvědčení o očkování, negativním testu nebo prodělané nemoci stát už tak jako tak občanům vydává. Nárok na něj navíc nově zaručuje evropská legislativa.
Národní normu požadoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch - tak, aby při projednání v režimu legislativní nouze mohla platit už o prázdninách. Pro zrychlené jednání ale bylo jen 58 hlasů ANO a ČSSD ze 135 přítomných poslanců. Chystaná mimořádná schůze se tedy ve středu vůbec nekonala. Podobně už vláda narazila jednou. Zařazení bodu na řádnou schůzi proto poté klub ANO stáhl.
Jednání probíhalo za skandování více než stovky demonstrantů, kteří před budovou parlamentu protestovali už proti samotnému nápadu na zřízení covidových pasů. Většinou z podobných důvodů, o jakých mluvili ve sněmovně zástupci SPD, tedy že pasy budou diskriminací těch, kteří se nechtějí nechat očkovat nebo testovat. Podle vládních poslanců byla atmosféra ve sněmovně ovlivněna i touto demonstrací, byť její výsledek vzhledem k celoevropské dohodě a legislativě o pasech nebude mít nakonec žádný efekt.
Přečtěte si více k tématu
Respekt 23/2021: Odkud přišel virus
Vojtěch hájil zákon tím, že dnes jsou osvědčení vydávána podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, což je ovšem institut, který už byl dříve během pandemie v jiných věcech zrušen soudem. Zákon by podle ministra byl zárukou, že případná další žaloba u soudu neuspěje, což prý nyní nelze garantovat. „Nemohu tady zaručit, že systém, jak je nastaven, bude bez zákonné opory dlouhodobě fungovat,“ prohlásil ve sněmovně.
Většina opozice naopak argumentovala tím, že vláda používá – slovy Piráta Ondřeje Profanta – zbytečně „vrchnostenský přístup“ a že do zákona dává to, co k výkonu svých záměrů nepotřebuje. Kriticky se opoziční poslanci vyslovovali hlavně k tomu, že lidé by podle zákona museli povinně státu poskytovat další data, aniž by to bylo nutně nezbytné.
„Občan má už nyní právo na výpis ze zdravotnické dokumentace,“ uvedl lidovec Marek Výborný, podle něhož jsou obavy ze soudních přezkumů právě kvůli nároku na výpis z dokumentace liché. Podle Výborného Vojtěch nikdy nedokázal opozici vysvětlit, proč přesně zákon chce, a další vysvětlovací schůzku domluvenou před začátkem sněmovního jednání zrušil.
Covid pasy mají sloužit jako unifikovaný unijní dokument, díky kterému bude moci v rámci Schengenského evropského prostoru cestovat volně každý, kdo nepředstavuje riziko šíření koronaviru. Nárok na takový certifikát zaručuje od středy i nové evropské nařízení, které čerstvě s účinností od července schválil Evropský parlament. Tím se z něj stala přímo účinná legislativa, kterou už není potřeba přebírat do národních paragrafů a hlasovat o ní v národních parlamentech.
Nařízení pracuje s logikou, že volný pohyb přes hranice je jedním ze základních práv občanů EU. Členské státy mohou v době pandemie přijít s dočasnými omezeními, nikoli však pro lidi, u nichž je zdravotní riziko malé. Mezi ně podle nařízení patří ti, kteří jsou očkováni (členské státy si samy určí, zdali jim bude stačit jen první dávka), nebo mají čerstvý negativní test, či se z nemoci covid-19 zotavili v posledním půl roce. Členské státy mají podle nařízení povinnost zařídit se tak, aby od července takový certifikát zdarma vydávaly, a to jak na papíře, tak digitálně, s unifikovanými, strojově čitelnými kódy.
Podle pirátského poslance Profanta ale mohou i s tímto unijním nárokem nastat v Česku komplikace. Není například jasné, zda jsou zdejší úřady schopny vydávat certifikáty cizincům, kteří zde žijí a prošli v Česku očkováním, ovšem nemají rodné číslo, a tím pádem s nimi zdejší databáze neumějí tak snadno pracovat.
Jiné nespravedlivé omezení může nastat v tom, jak úzce si Česko definuje zotavení z nemoci. Zatím zdejší úřady uznávají jako důkaz jen pozitivní PCR test, který není starší 180 dnů. To ale diskvalifikuje ty, kteří nemoc prodělali, mají pozitivní test na protilátky, nicméně PCR test v době onemocnění nestihli. Tyto technické nuance budou záviset na tom, jak k nim přistoupí vládní exekutiva.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].