0:00
0:00
Agenda26. 9. 20205 minut

Bohnice, Vysočany, Zahradní město: Praha hledá záložní lůžka pro covid

Fakultní nemocnice se rychle plní. Vzniká náhradní plán pro lehčí případy

Infekční klinika v Nemocnici Na Bulovce; ilustrační foto
Autor: Milan Jaroš

Kvůli rychlému nárůstu počtu pacientů s koronavirem začal pražský magistrát hledat nové prostory, kam umístit lehčí případy a následnou péči. Cílem je ulevit velkým fakultním nemocnicím, kde byla lůžková kapacity pro pacienty s koronavirem zaplněna v pátek ráno už z 90 procent – tedy nejvíc v zemi.

Město chystá rezervy ve třech objektech: jedno patro Domova pro seniory Zahradní město, prostory v rekonstruované poliklinice ve Vysočanech, které budou volné po dokončení rekonstrukce, a jeden nevyužívaný pavilon v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

Výběr tří lokalit potvrdila Respektu Milena Johnová, pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. Ve všech třech případech už jsou podle ní rozmyšlené konkrétní plány, jak by se mohlo v případě nouze postupovat. „Každopádně by však nejdříve měly být vyčerpány možnosti ve zdravotním sektoru. Věřím, že velké, státem zřizované nemocnice mají své plány přepnutí části kapacit na COVID+ provoz,“ uvedla Johnová.

Nouzové plány nabývají na významu tento týden. Druhá vlna koronaviru zasáhla nejvíce právě Prahu a po vzedmutí počtu pozitivně testovaných se nyní s obvyklým časovým odstupem začíná epidemie projevovat právě v nemocnicích. „Fakta jsou taková, že situace je opravdu vážná. Záleží na tom, kam se ten trend dalšího vývoje vydá,“ zhodnotil v pátek situaci v hlavním městě primátor Zdeněk Hřib. „Naše role je najít prostory, nemáme ale personál. Obrátíme se na Ústřední krizový štáb a uvidíme, k čemu dojdou,“ slíbil Pražanům ohledně hledání náhradních lůžek Hřib. Jednou z možností podle něj je požádat o zajištění zdravotnického personálu armádu.

„Situace s červeným praporkem je v tuto chvíli jen v Praze,“ prohlásil v pátek ke stavu volných kapacit Vladimír Černý, který jako předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny od jara kvůli koronaviru monitoruje pro stát stav nemocniční sítě. Podle jeho dat bylo v pátek ráno v celém Česku pro těžší případy 863 lůžek na jednotkách intenzívní péče, tedy 22 procent celostátní kapacity. Standardních covidových lůžek, kde leží pacienti s lehčím průběhem nebo po akutní péči na odděleních JIP a ARO, bylo volných 6259, což je 27 procent volné kapacity. V Praze ale bylo volno v pátek jen z 10, respektive 17 procent.

Deset procent je podle Černého "hodnota, která už musí být vnímaná jako blížení se vyčerpání kapacity“. Pražské fakultní nemocnice proto přestaly přijímat pacienty ze středních Čech, pokud šlo o případy, které podle nově zřízeného krajského koordinátora dokážou menší špitály za hranicemi Prahy zvládnout. Souběžně pražské nemocnice měly už minulý týden za úkol nahlásit ministerstvu zdravotnictví plány, kolik lůžek mohou pro pacienty s koronavirem – jak těžší, tak lehčí – nachystat navíc. A to hlavně mobilizací těch oddělení, kde lze péči omezit a odložit třeba plánované neauktní operace.

Kapacitu tímto způsobem navyšují nyní všechny kraje, například jižní Morava podle tamějšího koordinátora covidové péče Vladimíra Šrámka na dvojnásobek. I když počet pozitivně testovaných může během víkendu klesat, protože se testuje méně, příliv nemocných do nemocnic bude nejspíš v nejbližší době dál sílit.

Tři vytipované pražské objekty mají být podle radní Johnové sloužit jako pomoc se zajištěním následné péče. Tedy pro případ, že velké státní špitály budou potřebovat uvolnit akutní lůžka ještě vyšším tempem, než na jaké se nyní připravují. Jak moc bude taková záloha potřeba, není podle Johnové zatím jasné. „Jarní zkušenosti jsou ale takové, že státní nemocnice křehké seniory na doléčení covidu vůbec nepřijímaly,“ uvádí radní.

V domově pro seniory na Zahradním městě jsou z pěti pater nyní obsazena jen dvě pro standardní sociální službu. V jednom z volných pater se připravuje pobytová odlehčovací služba pro seniory, kteří jsou závislí na péči, ale přijdou o ni kvůli tomu, že rodina nebo sociální pracovníci skončí v karanténě či v izolaci. Poslední patro je rezervní a díky stavebnímu řešení objektu může mít separátní vstup i výtah. Podmínky pro umístění pacientů s koronavirem by však musela nejdřív schválit hygiena.

Domov pro seniory Zahradní město Autor: www.dszm.cz

Vysočanská poliklinika prochází rekonstrukcí ve třech patrech z pěti. Dokončené kapacity mají být k dispozici pro následnou péči o pacienty po léčbě koronaviru, především z pobytových sociálních služeb.

V Bohnicích už ohledně potenciálního využití volného pavilonu existuje podle Johnové dohoda s vedením kliniky. O prázdninách zde proběhlo cvičení Českého červeného kříže s pražskou záchrankou a místo se pro přijetí pacientů s koronavirem podle radní osvědčilo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].