Biden: Musíme obnovit duši Ameriky
Nově zvolený prezident vyzval republikány ke spolupráci
„Přátelé! Ameriku vždy utvářely zlomové okamžiky, okamžiky, kdy jsme se rozhodovali, kdo vlastně jsme. 1860 Abraham Lincoln zachránil unii, 1932 FDR slíbil nový úděl, 1960 JFK mluvil o nové hranici a před dvanácti lety Barack Obama slíbil, že to dokážeme.“ S těmito slovy vystoupil v sobotu večer před veřejnost Joe Biden a odkázal na klíčové momenty americké historie.
Lincoln později zrušil otroctví, Roosevelt položil základy amerického sociálního systému, Kennedy vyrazil do boje s chudobou a Barack Obama svým zvolením symbolicky uzavřel oblouk boje za rovnoprávnost Afroameričanů. „I my dnes stojíme v takovém okamžiku. Musíme obnovit duši Ameriky. Celý svět se dívá a my opět povedeme. Nejenom silou ale také silou našeho příkladu,“ pokračoval Biden z podia v delawarském Wilmingtonu, kam se v duchu jeho kampaně sjeli příznivci v autech a z okýnek nebo na jejich střechách mávali a tleskali. Že je příští americký prezident v Delaware doma, ukázal hned na začátku projevu. „Nevidím tamhle bývalého guvernéra? A moje švagrová!“ zamžoural Biden z pódia na parkoviště ještě před začátkem oficiálního projevu.
V něm zopakoval řadu klíčových témat své kampaně včetně apelu na sjednocení Američanů. „Ukončeme temnou éru démonizace teď a tady,“ burcoval. Vědom si obrovských příkopů, které dnes mezi Američany jsou, vyzval k drobným a postupným kroků. „Mluvte spolu. Vídejte se. Nechovejte se k druhým jako by to byli nepřátelé, všichni jsme prostě Američané.“ Když Biden popisoval rozmanitost lidí, kteří ho podpořili, neodpustil si zvláštní poděkování Afroameričanům. „Když byla moje kampaň na dně, vy jste mě vždycky podrželi. Teď podržím já vás,“ praštil pěstí do řečnického pultíku.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Biden je podle médií prezidentem, ale Trump se nevzdává
Jeho předřečnice, příští viceprezidentka Kamala Harris, tento slib symbolizovala již svojí přítomností. Stane se historicky první ženou, která bude viceprezidentský úřad zastávat, první černoškou i první Američankou s asijskými kořeny. „Joe Biden měl tu odvahu vybrat si mě,“ děkovala Harris, která v projevu zdůraznila důležitost své nominace. „Budu sice první žena v této funkci, nebudu ale poslední. Protože každá holčička, která se teď dívá, ví, že tohle je země příležitostí.“
Nejenom na parkovišti v Delaware, ale napříč Amerikou vypukly v sobotu spontánní oslavy příznivců Joe Bidena. Ve Washingtonu vyrazili lidé k Bílému domu a na ploty kolem nalepili cedule oslavující blížící se odchod Donalda Trumpa včetně známé hlášky současného prezidenta „Máte padáka“. Sociální sítě zaplavila videa troubících aut, z košů vypadávaly prázdné láhve šampaňského a někde se tančilo na známý hit z filmu Love Actually - „All I want for Christmas is you“.
https://twitter.com/sarahcpr/status/1325288887946801153
K tomu, aby byla americká povolební tradice naplněna, ovšem chybí jedna věc – řeč Donalda Trumpa, v níž by uznal porážku. I kvůli dlouhému sčítání hlasů se v ranních středečních hodinách nekonal tradiční telefonát, v němž poražený kandidát zavolá vítězi, aby mu pogratuloval. A nic zatím nenaznačuje, že by současný americký prezident chtěl tyto zvyklosti respektovat: Trumpův tým naopak plánuje výsledky voleb a proces sčítání hlasů napadnout u soudu. Sám americký prezident byl zastižen novináři na golfu.
Prvním a zatím jediným výrazným republikánem, který Joe Bidenovi k vítězství pogratuloval, tak zůstává Mitt Romney, senátor a v roce 2012 neúspěšný vyzyvatel Baracka Obamy. Uznání Trumpovy porážky z úst předních republikánů jako např. šéfa Senátu Mitche McConella by přitom podle zahraničních komentátorů mohlo přispět k hladšímu předání moci a aspoň částečnému uklidnění nálad. Na republikány ostatně v projevu apeloval i Biden. „Lidé chtějí, abychom spolupracovali. A spolupráce je volba.“ Dění příštích dnů a týdnů ukáže, zda jej republikáni – se kterými Biden jako senátor desítky let spolupracoval – vyslyší.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].