Takoví jsme byli
Americký antropolog Jared Diamond zkoumal, čemu se můžeme přiučit u mizejících přírodních národů
Trvalo nějaký čas, než si Jared Diamond přestal každou chvíli mýt ruce a v panice před úplavicí úzkostlivě sledovat, kdo se dotýká talířů a lžíc. Také si už přestal prohlížet s úzkostí každý pupínek na kůži, zda se z něj nevyklube hnisavý vřed plný červů.
Je to pro něj vždy stejné: návraty z džungle na Nové Guineji do Los Angeles jsou pokaždé skokem přes propast času desítek tisíc let provázeným kulturním šokem. Z bezčasí, v němž Diamond čeká i několik dnů, až přestane pršet, a slovo zítra může v místním jazyce znamenat i pozítří, se vrací do života plného stresu z hustě popsaného diáře. Z prostředí, kde je samota smrtelně nebezpečná, proto se lidé drží pohromadě a neustále spolu mluví, se vrací k osamělé židli u počítače a píše e-maily nebo knihu, jež před několika týdny vyšla v Americe.
Jared Diamond je slavný geograf, antropolog a biolog, jehož knihy o vzniku a zániku civilizací pokaždé vyvolají velkou pozornost. Jeho nová kniha The World Until Yesterday: What Can We Learn from Traditional Societies? (Svět včerejška: co se můžeme naučit od tradičních společností?) není výjimkou. Rozhodl se totiž zrekonstruovat život, jakým naši předkové na planetě žili po většinu existence od zrodu homo sapiens, tedy za posledních zhruba 100 tisíc let až do vzniku prvních organizovaných celků před nějakými 11 tisíci lety. A pokusil se odpovědět na důležité otázky: co jsme ztratili a co získali na cestě k dnešní civilizaci a existuje něco, k čemu bychom se měli vrátit?
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].