0:00
0:00
Z nového čísla18. 9. 20092 minuty

Snadné znárodnění

Ve sněmovně vyhráli stoupenci snazšího vyvlastnění. Co to přinese?

 
Autor: Matěj Stránský

Pro Zdenku Dopitovou (60, ČSSD) to byl jeden z nejrušnějších dnů politické kariéry. I když získat tento titul nebylo zvlášť těžké: za svůj dosavadní mandát vystoupila tahle olomoucká poslankyně na sněmu jen dvakrát. Zatímco však v prvním případě šlo vlastně jen o nápravu špatně zmáčknutého hlasovacího knoflíku, v čerstvém dějství z předminulého týdne jde o politikum nejvýbušnější kategorie.

Paní Dopitová totiž přinesla do sněmovny návrh na snazší vyvlastňování soukromého majetku. „Ono se to tak nějak stalo,“ vysvětluje poslankyně svou cestu do dějin. „Na klub to přinesl kolega Vlček a já to pak zkrátka přednesla.“ Skromnost přitom není namístě. Paní Dopitové se podařilo to, co ještě nikomu předtím v polistopadovém Česku: její návrh vydávající vlastníky zpět do rukou budovatelů silnic, elektráren, letišť a bůhvíčeho dalšího uspěl.

↓ INZERCE

Zjistit něco víc o motivaci, která dosud mlčící poslankyni vyprovokovala k tak zásadnímu kroku, bohužel není možné. „Já už si nepamatuju, proč jsem to považovala za tak důležité a vystoupila s tím,“ říká. „Přečtěte si odůvodnění zákona, tam je všechno napsané,“ dodává ještě a bez rozloučení ukončuje hovor, aby pak už nikdy nezvedla sluchátko.

Dozvědět se víc není možné ani ve sněmovně, která minulý týden přerušila jednání a dodnes nezasedá. Detaily o té klíčové schůzi jsou však dobře známy. Média sice zdůraznila, že při ní poslanci jeden dlouho diskutovaný návrh na snadné vyvlastňování odmítli, nicméně skutečnost, že o pár hodin později zásadní balík podobných paragrafů bez diskuse prošel, už ve zpravodajství zapadl.

Podrobnosti čtěte v Respektu 39/09

Na téma zákona o vyvlastnění soukromého majetku ve veřejném zajmu můžete také 24.9. od 13:00 diskutovat s Pavlem Černohousem, právníkem z Ateliéru pro životní prostředí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].