0:00
0:00
Z nového čísla14. 6. 20142 minuty

Škůdce v říši neokonů

Náměstek ministra zahraničí Petr Drulák se rozhodl zapsat do historie

Petr Drulák
Autor: HN, Matěj Slávik

Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu zemí. Kdybychom dnes v Česku hledali člověka, který by se chtěl ve své urputnosti považovat za Archimedova následníka, rozhodně bychom na první dobrou nezamířili do malé kanceláře v druhém patře Černínského paláce. Její obyvatel, na veřejnosti spíše neznámý milovník historie, filozofie a diplomacie Petr Drulák, je přitom ideálním kandidátem. Podobně jako antický myslitel chce totiž i on „pohnout zemí“. Dlouho o tom jen mluvil, ale nedávno se stal prvním náměstkem šéfa české diplomacie a to mu otevřelo jedinečnou šanci začít své dlouholeté sny uskutečňovat.

Nebývá zrovna obvyklé, aby se vysocí státní úředníci vymezovali kriticky vůči současné nebo bývalé hlavě státu. Pro diplomacii, k níž patří uhlazené způsoby, to platí dvojnásob. Jenže Petr Drulák, distingovaně působící muž s motýlkem u krku, není úplně klasický diplomat. Rozhodně umí překvapit a své pověsti dostál i teď, když dosedl do vedení ministerstva zahraničí a vzápětí se tvrdě vymezil proti stylu a politice bývalého prezidenta Václava Havla. To v kostce znamená zásadní (a v novodobé české historii zatím největší) obrat v zahraniční politice této země.

↓ INZERCE

„Já si vůbec nemyslím, že by s havlovským pojetím lidských práv bylo spojeno nějaké významné renomé České republiky. To, že je něco jasné a jednoduché, neznamená, že je to správné,“ popsal svou pozici před měsícem pro Lidové noviny Drulák a dodal: „Já považuji dosavadní politiku za chybnou. Je to falešný univerzalismus."

Profil Petra Druláka čtěte v novém Respektu 25/2014, který vychází v pondělí 16. června (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].