0:00
0:00
Volby prezidenta4. 1. 20132 minuty

Volby budou

Ve sporu o odložení přímé volby prezidenta rozhodl Ústavní soud správně

Pavel Rychetský a Jiří Nykodým, 2012
Autor: Milan Jaroš

Před ústavními soudci dnes leželo pokušení. Na poslední chvíli, několik dní před jejím konáním, zastavit první přímou volbu prezidenta. Ne že by k takovému řešení dva zákony, které upravují prezidentskou volbu a na něž si u Ústavního soudu jako na protiústavní stěžoval jeden z neúspěšných kandidátů (senátor Tomio Okamura), nesváděly. Jsou fušérsky sepsané, s řadou nejasných a diskriminačních pasáží. 

Oproti okolním zemím stanovují příliš vysoký počet hlasů, které musí kandidát nasbírat, aby se mohl voleb vůbec zúčastnit. Což část uchazečů dopředu vyřadilo ze hry a znemožnilo to naplnit jejich právo být volen. Zákony, jak nedávno upozornil Nejvyšší správní soud, zároveň dávají prostor k možné manipulaci se samotnou volbou, když neumožňují nezpochybnitelný přezkum nasbíraných hlasů. Vzhledem k tomu, že se nominační podpisy nedají dostatečně ověřit, může je kdokoliv opsat z databáze občanů. A v podobných výhradách by šlo pokračovat ještě dlouho.

↓ INZERCE

Jenže nic z toho není natolik závažné a natolik v rozporu s ústavou, aby Ústavní soud volbu přerušil (do doby, než rozhodne o samotné ústavnosti prezidentských zákonů). Proto je dobře, že soudci dnes pokušení nepodlehli a volby nechají příští týden proběhnout, přičemž se dál budou zabývat podstatou stížnosti senátora Okamury. Tedy tím, zda jsou, či nejsou „prezidentské“ zákony v rozporu s ústavou.

V budoucnu by bylo ku prospěchu všech - kandidátů, voličů i politiků - kdyby Ústavní soud řekl že ano a Poslaneckou sněmovnu a Senát vyzval k jejich nápravě. Například v pasáži, která vyžaduje vysoký padesátitisícový nominační limit. Inspiraci bychom v tomto směru mohli hledat v sousedním Rakousku.

Tam každý kandidát, který se chce zúčastnit voleb, musí disponovat šesti tisíci podpisy podporovatelů. Podpisy se sbírají tak, že ti, kdo je poskytují, musí přijít k oficiální autoritě, v tomto případě na obecní úřad nebo za notářem, kde se musí prokázat občanským průkazem a úředník vidí, kdo arch příslušnému prezidentskému uchazeči signuje. Tím se dopředu předchází nějakým podvodům a podezřením, které dosud provázely českou volbu. Příští výběr hlavy státu by tak už mohl proběhnout hladce, bez zbytečných komplikací.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].