0:00
0:00
Vidlemi11. 6. 20143 minuty

Jdou po nás

Z možností monitorovat každý náš krok jde strach

Otáčet se na ulici, zda vás někdo nesleduje je zbytečné. Proč by to dělal, váš život se zobrazuje elektronicky...
Autor: Profimedia.cz

Když se policisté a státní zástupci, vyšetřující zneužití vojenské tajné služby Janou Nagyovou a šéfy Vojenského zpravodajství, dozvěděli, že si tajná služba najala na sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády soukromou bezpečnostní službu, nebyl problém ji objevit, přestože tajná služba její jméno velmi konspirativně tajila.

Prostě se v místě jedné z ilegálně sledovaných úřednic se objevilo podezřelé auto; a zjistit majitele nebylo těžké. Stejně snadné bylo objevit, že majitel auta má napojení na soukromou bezpečnostní službu Toro Security. Policisté pak prověřili mobilní telefony soukromých oček a zjistili, kde se kdy muži nacházeli. Jejich telefony se v inkriminovanou dobu vždy pohybovaly v blízkosti obou sledovaných osob. Soukromí detektivové nejsou z ničeho obžalováni. Sledování popírají a pohyb vašeho telefonu nemusí být vaším pohybem. A v tomto případě by nezměnilo nic přiznání: soukromá bezpečnostní služba nedělala nic, co by zakazoval zákon.

↓ INZERCE

Pochopitelně objev, že zjistit pomocí stanovišť, na něž se napojují naše telefony, kde se nacházíme, není absolutně žádná novinka. Stejně jako to, že tajné služby se mohou na naše telefony teoreticky napíchnout bez oficiálního soudního povolení a nikdy to nikdo nezjistí. Tohle autora blogu až tak nevyděsilo, ale tento týden absolvoval několik schůzek, při nichž se dověděl mnoho dalších podrobností o tom, že elektronickému sledování není možné uniknout.

Tak třeba zjistil, že řada velkých soukromých společností využívá jednoduché počítačové programy a samozřejmě dostupné i hůře dostupné databáze, aby kontrolovala své zaměstnance. Příklad. Nakupujete pro firmu kancelářské potřeby. Program ukáže šéfům během vteřiny, zda jste náhodou nenakoupili nad běžnou cenou.

A kdyby šlo jen o papír. Některé firmy využívají vaše chytré telefony, aby zjistily, kde se pohybujete, na jaké schůzce jste se zdrželi přes míru. Jsou firmy, které používají kamerové systémy – systém vymyslela izraelská tajná služba na odhalování teroristů – vyhodnocující váš pohyb na pracovišti. V okamžiku, kdy se chováte jinak, než určuje vaše pracovní náplň, šéfové firmy se to dozvědí.

Monitorování pracovních komputerů je běžná věc, kamerové systémy na veřejnosti provozují v Česku často soukromé firmy. Zjistit pohyby na vašem účtu – pokud nejste zakonspirovaný mafián – je poměrně snadná záležitost, i když už za hranicí legality. A tak dál. Otáčet se na ulici, zda vás někdo nesleduje je zbytečné. Nesleduje, proč by to dělal, váš život se zobrazuje elektronicky.

A teď vzkaz pro všechny, po nichž jdou. Jaký mají slídilové motiv? Pokud po vás jdou a máte pocit, že pomocí vší té techniky vás dennodenně mapují, položte si otázku, proč jste pro ně důležitý. Protože každé sledování stojí hodně peněz a vyžaduje práci mnoha drahých analytických mozků. Už jen to, aby se našel důvod vás sledovat - samozřejmě kromě rutinních kroků vašeho šéfa - stojí hodně úsilí.

Z možností, jaká mapa našich životů se dá udělat prostřednictvím elektronických vynálezů, jde strach. Pravděpodobnost, proč by to někdo dělal, je nicméně statisticky pět set tisíckrát menší, než to bylo u Jany Nagyové či majitelů Toro Security.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].