Dočkáme se odhalení, proč mohla korupce roky fungovat?
Kam povedou změny v protikorupční policii
Nový šéf jednotky Milan Komárek začal reorganizovat. Podstatné není ani tak, kdo odchází a co se bude spojovat či rozpojovat. Důležité je, co tím sleduje.
Z jednotky odcházejí klíčoví detektivové. To oznamovaly titulky v některých médiích. Ano, šéfové jsou vždy klíčoví - jen záleží na tom, jak ovlivňují výsledky pátrání. U těch, kteří odcházejí, byly výsledky spíše sporné; přesně řečeno, svou práci uměli, ale někdy ji mířili směrem, který nebyl pro vyšetřování prospěšný. Nedá se prokázat, že by zametali pod koberec konkrétní případy, jen jejich přístup k oněm případům vždy nesvědčil o touze dobrat se konce.
Spojují se dva klíčové odbory. Ten, který vyšetřoval korupci, a ten který odhaloval závažné hospodářské zločiny. Fakt je, že závažné ekonomické zločiny se velmi často protínaly s nějakou formou korupce nebo klietelismu. Spojení jednotek je tedy nabíledni. Řečeno obrazem známého případu Rath: je přece nesmysl jedním odborem vyšetřovat podezření z korupce vlivného politika a druhým manipulaci s veřejnými zakázkami, o nichž rozhodovali politikovi podřízení. Desítky případů z minulosti práce protikorupční jednotky dosvědčují, že je tento oddělený přístup pro úspěšné pátrání smrtelný.
Podstatná změna v protikorupční policii se ale odehrává jinde. Opět řada důkazů a indicií z minulosti prokazuje, že odbory seděly na informacích. Detektivové se nedělili o výsledky pátrání s kolegy z protikorupční jednotky, a už vůbec ne s jinými útvary. Takový přístup umožňuje daleko jednodušeji zamést vyšetřování pod koberec. A to se v posledních deseti letech dělo v protikorupční policii prokazatelně často.
Reorganizace vedená Milanem Komárkem vede k větší otevřenosti útvaru, ke sdílení informací mezi jednotkami; k vyloučení toho, že na jednom případu budou dělat tři týmy z různých jednotek a nebudou o sobě vědět. Nejde o to, že by vedení policie dostalo práci detektivů pod kontrolu, na policejní prezídium by se mělo dostat jen minimum konkrétních informací z vyšetřování. Jde o sdílení informací mezi jednotlivými detektivy z různých útvarů. Tomu se odcházející šéfové bránili - a to je skutečný důvod jejich odchodu.
Milan Komárek je za posledních deset let už osmým šéfem protikorupčního útvaru a jeho reorganizace je už asi desátou za tu samou dobu. Ty předchozí směřovaly často k tomu, aby šéfové policie – s podřízeným přístupem k politikům – dostali pod kontrolu, co vlastně detektivové vyšetřují. A aby se včas zastavilo pátrání, které by mohlo ohrozit spřízněné politiky nebo kmotry. Zdá se – a poprvé v historii útvaru mají ten pocit i sami detektivové – že Komárkova reorganizace může vést k lepším výsledkům.
Nicméně žádná reorganizace za mříže žádného zločince nedostala. Než si nový systém sedne, může to trvat rok až dva; a pak, doufejme, se dočkáme odhalení nejen korupčních případů z posledních let, ale hlavně jejich pozadí a příčin, proč mohla korupce roky beztrestně fungovat.
I když. Může se stát, že po volbách nový ministr vnitra dosadí nového policejního prezidenta, ten nového šéfa protikorupční jednotky - a můžeme být zase tam, kde jsme byli ještě přede dvěma lety. Ale to trochu ustrašeně předbíháme.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].