Příští čtvrtek večer začne na pražském Jižním Městě festival, který dokonale odhaduje naděje i limity, pod nimiž se česká metropole postupně pokouší oživit své stále ještě poněkud zkamenělé ulice.
Program čtvrtého ročníku akceStreet For Art slibuje vynikající zážitky. Podtitul „Festival o životě, umění a lidech ve veřejném prostoru“ (Facebooková stránka ZDE) v sobě zahrnuje filmy, přednášky, workshopy, výstavy, taneční akce nebo večírky, které se tak či onak týkají veřejného prostoru ve městech.
Kromě hostování jedné kapitoly z oblíbené série přehlídek zdejší kreativity Pecha Kucha Night připomeňme třeba plánované otevření Zóny Ideál, v jejímž rámci si hosté budou moci vyzkoušet to, čeho se jim v českém hlavním městě zatím zoufale nedostává: vlastní verzi práce s otevřeným prostorem.
Tvůrci z libereckého studia Miölk položí v parku vedle metra Opatov 900 m2 palet a na této ploše rozestaví lavičky, záhonky, houpačky a další pouliční prvky, jejichž základním parametrem bude mobilita. Každý návštěvník zóny s nimi bude moci nakládat podle vlastního uvážení a utvořit na okamžik uprostřed města osobní životní prostor, připravený k přetvoření od každého, kdo přijde po něm.
Dosavadní historie festivalu slibuje i pro letošek tisíce návštěvníků a zájem špičkových umělců o přehlídku už nějaký čas překvapuje i samotné pořadatele akce, za níž stojí opatovické kulturní centrum Zahrada.
Klíčová podpora
Kromě nich je ale nutné vyzdvihnout, že slibná kariéra festivalu by se neobešla bez zcela jasné podpory Městské části Praha 11, která pro něj poskytuje pozemek a z jejíž pokladny odchází podstatná část milionového rozpočtu celé akce.
Citlivá spolupráce radnice, která nemá zrovna nejlepší pověst (navenek je známá nejspíše jako nepříliš atraktivní sídliště na okraji města, jehož starosta čelí podezření, že nechal detektivy od Víta Bárty sledovat své oponenty na radnici), v sobě nemusí skrývat žádný paradox.
Publicita velmi úspěšného festivalu, zařízeného invencí a jedinečnou energií lidí z KC Zahrada, je tím nejlepším PR, které si podobnými potížemi stižená čtvrť může přát.
Zároveň platí, že v centru města stále převládá názor, že tam není nic podobného potřeba. Stačí si uvědomit kolik let museli organizátoři uznávaného hudebního festivalu United Islands bojovat s nedůvěrou lokálních politiků i úředníků. Nebo připomenout, jak dokázal magistrát během letošního jara přidusit část vltavské náplavky tím, že po banálních úpravách ze zimy dosud nedokázal zúřadovat kolaudaci prostorů, v nichž se předtím zdola rozjely zárodky solidního pouličního pohybu.
Nebo potíže, jimž v centru letos čelili organizátoři festivalu Street For Art. Ti v rámci rozjezdu akce umístili v centru pro chvilkové zpestření života na ulicích originální železnou odpočinkovou lavici. Úředníci z centra po instalaci ovšem vypátrali, že lavička přesahuje na přesné metry domluvený zábor ulice, vyměřili organizátorům dvoutisícovou pokutu a místo debaty nařídili promptní odstranění příliš velkého objektu.
Pokora v centru
Možná mluvíme o banalitách, ale pro atmosféru v centru je to zásadní indikátor. Politici z lukrativní zóny Prahy rádi dávají k dobru přesvědčení, že jejich „zlaté vejce“ už v podstatě nic nepotřebuje. Podle nich si bohatě vystačí se suvenýrovou infrastrukturou pro turisty a s firmami, které jsou za místo v turistické zóně schopny platit atraktivní cenu.
Viděno z odstupu si ale pražské centrum proti vysmívanému Jižnímu městu nestojí zas až tak výtečně. Samotná oslnivá krása vnitřního města bez skutečného pouličního života pomalu přestává na část turistů fungovat a předraženou zónu opouští i část starousedlíků. Pokud se zde něco zajímavého děje – a dnes toho už není úplně málo – podstatnou část energie vždy zabírá umrtvující bitva s nedůvěřivými správci města.
Politici ze „zlatého“ centra – a my s nimi - by pro budoucnost nutně potřebovali dostat do své výbavy alespoň kousek vstřícnosti kolegů ze zapomenuté periferie. Při pohledu na jejich stále ještě dosti zúžené vnímání smyslu překrásných ulic, které dostali do opatrování, by se důvodů ke pokoře našlo dost a dost.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].