Německo se bouří
Občané po letech optimismu hlásí: Už nemůžeme. Jak se to projeví v nadcházejících volbách?
Milý Yannisi, svět tě chtěl vidět a asi jsi byl milý a bezvadný kluk. Mohl jsi toho ještě tolik zažít. Doufám, že za sebou máš spoustu šťastných chvil. Je mi líto, co se tobě a tomu odvážnému muži stalo. Ten muž (41) byl tak odvážný, chtěl vám pomoci, a bohužel obětoval svůj život. Tvým rodičům přeji do budoucna hodně síly.
Tvoje Charlotte (11).“
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Dětský dopis, doplněný kresbou svítícího slunce a dvou květin, je jedním z řady rozlučkových psaní uprostřed ostrova svíček, kytek, plyšáků a autíček. Takových srdcervoucích ostrovů je v parku Schöntal několik. Při podvečerní procházce devítihektarovou zelení uprostřed bavorského Aschaffenburgu z větví stromů a keřů vystupují další a další roje plamínků. Zapálené svíčky stojí na schodech u jednoho ze vstupů, u sochy klavíru, u jezírka, u cesty, která vede podél parku a spojuje pěší zónu v historickém centru a obchodní dům Galeria.
Upomínají na oběti vraždy, která se tu stala 22. ledna v poledne. Osmadvacetiletý Afghánec Enammullah O. kuchyňským nožem napadl pět dětí z místní školky, které dvě vychovatelky táhly v malých dětských vozících na procházku. Sedmi bodnutími zabil dvouletého Yannise, jehož rodiče přišli do Německa z Maroka, a vážně zranil dvouletou dceru syrských běženců. Zavraždil také 41letého Kaie-Uweho, který šel náhodou kolem a pokusil se napadané ochránit.
Brutální vražda nebyla izolovaným činem. Loni v červnu v bádenském Mannheimu afghánský uprchlík na ulici nožem zranil pět lidí a zabil jednoho policistu. V srpnu na městských „slavnostech diverzity“ v porýnském Solingenu muž ze Sýrie nožem ubodal tři lidi a dalších osm vážně zranil. V prosinci najel saúdskoarabský uprchlík autem do vánočního trhu v braniborském Magdeburgu, zabil pět lidí a tři sta jich zranil. A uplynulý čtvrtek pak další mladý muž z Afghánistánu v Mnichově najel autem do demonstrace odborářů a zranil třicet lidí, některé velmi vážně.
Vražda v Aschaffenburgu se stala přesně měsíc před volbami – a zcela změnila probíhající kampaň. Nejpalčivější starostí občanů a hlavní náplní politických debat už není krize německého průmyslu, ale migrace. Deset let poté, co Angela Merkel nezavřela hranice před zástupy stovek tisíc převážně syrských běženců a prohlásila slavné „Wir schaffen das“, „Zvládneme to“, se přijímání uprchlíků a potíže s jejich integrací vůbec poprvé staly hlavním volebním tématem.
Lídr opozice a velký favorit voleb Friedrich Merz (CDU) slíbil, že první den ve funkci kancléře zavede trvalé hraniční kontroly a zakáže vstup do země bez platných cestovních dokladů. Ve Spolkovém sněmu protlačil nezávaznou deklaraci ke zpřísnění migrační politiky díky hlasům zčásti extremistické Alternativy pro Německo (AfD). Toto porušení tabu poválečného Německa vyvolalo velké demonstrace po celé zemi, zatímco poslanci AfD naopak ve svých projevech slavili „počátek nové éry“ v Německu a „konec levicově-zelené většiny“.
Viditelná proměna
Rozhovory o dopadech uprchlické krize v sedmdesátitisícovém Aschaffenburgu skoro vždy začínají stížností, že se oblíbený park Schöntal změnil už před lednovou vraždou. V příkopu oddělujícím jednu stranu parku od středověkých městských hradeb se dalo podle místních koupit marihuanu i před patnácti, dvaceti lety. V posledních letech ale skupinky dealerů výrazně nabobtnaly. Tvořili je skoro výhradně přistěhovalci, pravděpodobně odmítnutí žadatelé o azyl, občas se mezi sebou prali a někdy obtěžovali kolemjdoucí. Vloni na podzim policie označila Schöntal za „nebezpečnou oblast“ – aby tam mohla snáze, bez konkrétního důvodu, kontrolovat doklady.
Ke druhé viditelné proměně Aschaffenburgu podle místních došlo, tak jako v tolika městech Německa, v okolí nádraží. První únorový pátek v deset večer si tu povídají pouze party mladých přistěhovalců, vidět není žádný starousedlík. Oslovení členové ochranky říkají, že kolemjdoucím nebezpečí nehrozí, mladíci jsou jen občas hluční, někdy se perou mezi sebou. V podobném duchu později v našem rozhovoru mluví i bývalý bavorský konzervativní ministr spravedlnosti a místní rodák Winfried Bausback (CSU): od šéfa místní policejní inspekce dostal informace, že se město v posledních letech objektivně nestalo méně bezpečným. V roce 2023 však podle policie došlo ke skokovému nárůstu trestných činů.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu