0:00
0:00
Kultura9. 2. 20257 minut

Monumentální biografie občana Škvoreckého

První životopis oblíbeného i pronásledovaného literáta je napínavý jako dobrá beletrie

Z pohledu literární historie byl loňský rok zajímavý zejména stým výročím narození Josefa Škvoreckého, jednoho z nejzásadnějších českých spisovatelů 20. století. Podobně jako mnoho jiných emigroval z normalizačního Československa, od roku 1969 žil v Kanadě, kde učil na univerzitě a zároveň se svou manželkou Zdenou Salivarovou vedl jedno z hlavních exilových vydavatelství Sixty-Eight Publishers. Jeho výročí připomněla řada akcí a publikací, z nichž nejmonumentálnější je zcela jistě životopisná monografie Errol. Josefa Škvoreckého život první – nazvaná podle přezdívky, kterou Škvorecký převzal z postavy dětského románu Malý lord

Jde o Škvoreckého první životopis vůbec, nepočítáme-li jeho vlastní autobiografické texty. Spisovatel po vlastním životopisu toužil. Sám se ho sice nedočkal (zemřel v roce 2012), ale určitě by ocenil, že se ho ujal Michal Přibáň, literární vědec a spisovatel několikrát nominovaný na Magnesii Literu za počiny různého žánru. Škvorecký ho uhranul už v jeho patnácti; po roce 1990 se dokonce osobně seznámili a až do spisovatelovy smrti je pojil úzký přátelský vztah. 

↓ INZERCE

Přibáň vedl práci na dvoudílné bibliografii Škvoreckého díla, je editorem jeho sebraných spisů, rediguje časopis Společnosti Josefa Škvoreckého Danny, učil na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Práce na biografii se ujal velmi pečlivě a výsledkem je více než sedmisetstránková publikace, přičemž jde jen o první díl. Kniha končí Škvoreckého odjezdem do Kanady, kam je pozván na stáž; když odjíždí, netuší, že se vrátí až za jednadvacet let.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc