To si nemůžu vzít čepici, kterou mi někdo přiveze z Ameriky? Hnutí ANO se zkouší odstřihnout od Trumpa
Co zaznělo v nedělních politických debatách: americká cla, strategie pro čínský trh, víc peněz pro vojáky a policisty
Tuto neděli se v politických debatách do úzkých dostali zejména zástupci hnutí ANO. Globální chaos, který rozpoutal Donald Trump oznámenými a následně odloženými drakonickými cly, je totiž nutí k přehodnocení jejich dřívější podpory amerického prezidenta. Zejména když s ostrým vyjádřením přišel během týdne sám šéf strany Andrej Babiš, který prohlásil, že nerozumí tomu, co těmito kroky americký prezident sleduje, a uvažuje dokonce nad tím, že to neví ani Trump sám. „Je to blázinec, šílenství,“ řekl Babiš.
To následně vedlo k zajímavé situaci, kdy podobnými slovy jako Babiš Trumpovy kroky hodnotili v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News i vládní politici Marek Ženíšek (TOP 09), podle kterého nebude mít z chaotických rozhodnutí prospěch nikdo, a Jan Skopeček z ODS. Místopředseda ANO Karel Havlíček si naopak zachoval jistou víru v Trumpovu racionalitu, když prohlásil, že není na místě prezidenta ani jeho ekonomickou politiku „podceňovat“ – čímž se ocitl na podobném názorovém spektru jako šéf SPD Tomio Okamura.
Ten jako jediný z nedělních diskutérů vidí v Trumpových krocích plán, kterému coby člověk z byznysu prý rozumí. „Má plán nastartovat ekonomiku,“ prohlásil, už ovšem nevysvětlil, jak přesně startuje ekonomiku, když jeho kroky vedou k dramatickému propadu trhů a prudce zvyšují pravděpodobnost recese.


Přičemž nejde jen o americkou ekonomiku, ale i o českou, jejíž očekávaný růst byl ministerstvem financí v reakci na ohlášená cla upraven z 2,3 na dvě procenta. Okamura mimochodem přišel také s odvážným tvrzením, že kdyby Česko nebylo členem Evropské unie, žádná cla by mu nyní nehrozila.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu