Dokáže společnost čelit Babišovi i podruhé?
Už teď si voliči vládních stran nechali vzít svou vůli vyjádřenou ve volbách: ANO a SPD tak často blokují jednání parlamentu, že to nemá s demokracií nic společného
České instituce, poradci politiků, analytici… Všichni by měli pozorně sledovat dění na Slovensku a ve Spojených státech, aby viděli, kde jsou nejzranitelnější místa systému. Jistě, americká realita je té naší hodně vzdálená, ale i tak se dá dost naučit. Naopak Slovensko se nám v mnohém podobá, mělo by sloužit jako dokonalá příkladová studie.
Zdržel bych se ale na chvíli u Ameriky, která nám může navzdory odlišnostem také nabídnout jednu lekci. Pakliže srovnáme nástup Donalda Trumpa v roce 2016 a dnes, nelze si nevšimnout řady rozdílů. Na jedné straně jeho současná lepší znalost, které neuralgické body společnosti potřebuje zasáhnout. A na druhé ustupování a přizpůsobování těch, kteří mu při premiéře zatápěli pod kotlem. Konformní postoj zaujali nejen technologičtí giganti, ale i organizace, které přivedly před lety lidi do ulic – dnes nic nepodnikají, protože to prý nemá smysl.
Stanice CNN chtěla přesunout na horší vysílací čas moderátora Jima Acostu, který se proslavil tvrdými střety s Trumpem. Moderátor pak raději odešel úplně. Vše umocňuje otřesená Demokratická strana, která zažívá tak velké vnitřní problémy, že nemá sílu přesvědčivě čelit dravému a bezskrupulóznímu nástupu sedmačtyřicátého prezidenta.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu