Trump a jeho technoparta
Chtěli nás zničit, teď nastolíme naši svobodu. Jak Silicon Valley podlehlo Trumpovi
Když nastupující prezident USA minulé pondělí za potlesku hostů v rotundě Kapitolu sliboval svým spoluobčanům zlatý věk, stálo vedle něj kromě nejbližší rodiny, vlivných republikánů a viceprezidenta J. D. Vance i několik pozoruhodných postav. Skoro všichni nejdůležitější kapitáni amerického technologického průmyslu – muži, kteří mají víc peněz (a často i moci) než většina existujících států.
Jejich bohatství se pohybuje v nepředstavitelných cifrách, často definovali své obory a dosud tradičně výrazně podporovali demokraty. Mark Zuckerberg, Elon Musk, Jeff Bezos nebo šéfové korporací jako Alphabet (Google, YouTube), Apple, OpenAI, Uber nebo Microsoft. Ti všichni se postupně sešikovali za Donaldem Trumpem a vyjádřili více než silnou ochotu s ním spolupracovat na nové podobě Spojených států amerických (více v textu The Atlantic na str. 18–21).
Mohlo by vás zaujmout:
Přichází čas technologické oligarchie
Někdejší realitní byznysmen, televizní star a politický outsider Donald Trump založil svou popularitu na boji proti zkaženým elitám. Teď jen spektakulárně potvrdil předpoklad, že meč je namířen jen proti těm, které nejsou na jeho straně. Odcházející prezident Joe Biden v tom spatřuje obrovské riziko a směrem k symbióze svého nástupce s „technologicko-průmyslovým“ komplexem používá tvrdá slova. „Dnes se v Americe formuje oligarchie extrémního bohatství, moci a vlivu, která ohrožuje celou naši demokracii, naše základní práva a svobody a spravedlivou šanci pro každého, aby se prosadil,“ řekl Biden ve svém posledním proslovu na pozici prezidenta. Co tento konflikt znamená pro svět?
Chtějí nás zabít?
Nelze to nazvat jinak než velkolepým vítězstvím. Ti, kteří pro Donalda Trumpa dřív těžko hledali jakékoli sympatie, mu nyní nadbíhají a podávají si dveře v jeho golfovém domově na Floridě. Buď se bojí změny kurzu, anebo od něj něco chtějí. Požadavky na nového prezidenta se zároveň liší a občas jdou i vzájemně proti sobě. Technologičtí miliardáři nejsou jeden tým – soupeří mezi sebou a stejně tak to je i s frakcemi uprostřed republikánské politiky.
Šéf gigantu Meta Mark Zuckerberg se obává regulace a ocenil by, kdyby byl jeho největší konkurent, čínský TikTok, zakázán. Elon Musk (SpaceX, Tesla, Twitter, xAI, Starlink) má zájem o vládní zakázky a o politiku nakloněnou jeho dalším firmám. Apple pod vedením Tima Cooka by se rád vyhnul clům a jsou pro něj klíčové dobré vztahy s Čínou, kde vyrábí většinu svých zařízení. Jeff Bezos (Amazon, Blue Origin, AWS) má stejně jako Musk vesmírné ambice a jeho firmy se mohou ucházet o další vládní zakázky. Alphabet zastoupený ředitelem Sundarem Pichaiem a zakladatelem Sergeyem Brinem zase čelí hrozbě nuceného rozdělení na několik firem. Sam Altman z OpenAI chce mít vliv na regulaci vývoje umělé inteligence a usiluje o to, aby obavy z ohrožení národní bezpečnosti neohrozily miliardy pro jeho firmu ze zemí Blízkého východu.
Zkušený technologický novinář Casey Newton, který většinu kariéry strávil na respektovaném webu The Verge (a poté založil portál Platformer), v této souvislosti připomíná, že za normálních okolností by technologičtí magnáti spoléhali na své rozsáhlé lobbistické kapacity a soustředili by se i na ovlivnění jednotlivých republikánských politiků v přítmí Kongresu a na washingtonských večírcích. Nyní ale očekávají zásadní změnu: je pravděpodobné, že podstatná část moci bude soustředěna v rukou Donalda Trumpa.
„Stejně jako mnozí Američané, tak i nejmocnější oligarchové považovali první Trumpovo vítězství za náhodu, a to dokonce za nešťastnou náhodu. Po druhém vítězství uvěřili, že Trump má skutečný mandát, a rozhodli se k němu přitulit,“ popisuje Newton pro Respekt aktuální atmosféru v americké technologické bublině. „V prvním funkčním období se mnou bojovali. Teď se mnou ale chtějí všichni kamarádit,“ shrnul situaci v prosinci sám nastupující prezident.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu