Česko podle ANO? Ne, podle Babiše
Havlíček a spol. se pilně připravují na vládnutí, ale nad vším se vznáší stín mocného šéfa
Je čtvrtek, blíží se poslední adventní neděle a v Poslanecké sněmovně začíná od devíti schůze. Už v půl osmé ale v místní zasedací místnosti Jaroslava Haasze sedí bývalý dvojministr dopravy a průmyslu a dnes jednoznačně nejaktivnější opoziční politik Karel Havlíček. Zrovna odstartoval zasedání stínové vlády hnutí ANO, které předsedá, a kontroluje, jestli všichni splnili úkoly. „Jak to vypadá s průzkumem k legalizaci konopí?“ ptá se a kolegové odpovídají, že bude v lednu. Okolo něj sedí blízcí spolupracovníci – po levici exministryně financí Alena Schillerová, po pravé ruce poslanec Robert Králíček. Přítomný je i aspirant na křeslo ministra práce a sociálních věcí Aleš Juchelka, další se připojili on-line. Na všech je vidět, že tohle jednání berou vážně. Vnímají ho jako součást přípravy na očekávané volební vítězství – a z něj vyplývající účast ve vládě této země.
Havlíček – jak vysvětluje po jednání – nechce před sněmovními volbami, které jsou v plánu příští rok na podzim, nechat nic náhodě. Pracuje nonstop a mimo jiné objíždí hospody v Praze, kde bude kandidovat. Rozhodl se, že bude připraven, nachystá „kvalitní kandidáty“ na jednotlivá ministerstva a celkově se snaží všechno postupně seřídit tak, aby jeho případný kabinet neopakoval běžné chyby předchozích vlád. Má samozřejmě na mysli současnou koalici Spolu a STAN (do letošního září s nimi vládli i Piráti). „Nechci, abychom se pak ve vládě vymlouvali, že oni něco udělali špatně. Musíme to jednoduše zvládnout,“ říká bývalý ministr. Je mu prý jedno, s kým by případně vládu složil, „nedívá se doleva ani doprava“ a jde si za silným vítězstvím.
Co chtějí změnit jeho – možní – budoucí ministři? A jak se chystají vyřešit věci, za které dnes vládu úspěšně kritizují?
Jasnější plány
Karel Havlíček si sedá ke stolu a pokládá před sebe volební program, respektive jeho pracovní verzi. „Dát vám to nemůžu. Jen ukazuju, na čem už skoro rok pracujeme,“ dává na moment nahlédnout jen na první stránku dokumentu, který teď jeho kolegové (společně s experty) finišují – pak budou jednotlivé body společně řešit, propočítávat, nastavovat parametry a v prvních měsících příštího roku hodlají vyjít ven s konkrétními návrhy řešení pro jednotlivé rezorty. Sám Havlíček se chce zaměřit hlavně na energetiku a ceny energií. A jeho velkým cílem je vytvořit ministerstvo hospodářství, kde by chtěl ke stávající agendě ministerstva průmyslu přidat věci z dalších rezortů – třeba stavební zákon z ministerstva pro místní rozvoj. „Mám jasnou představu, nechci to ale ještě říkat,“ komentuje to a dodává, že „cílem je vytvořit ministerstvo, které bude garantem hospodářského růstu“.
Do práce na programu se už teď zapojil třeba exministr školství Robert Plaga. V posledních letech si dal od politiky pauzu a poté, co v roce 2020 zanikla brněnská buňka ANO, své členství v hnutí už neobnovil, takže ve stínové vládě není. V současné době však návrat do ministerského křesla „nevylučuje“. K takovým úvahám ho – jak sám říká – vyprovokoval současný ministr Mikuláš Bek, s nímž se dnes setkává na jednáních z pozice předsedy Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Mandát mu ale kvůli na poslední chvíli podaným pozměňovacím návrhům k novele zákona o vysokých školách předčasně skončí příští rok v červnu – o tři roky dřív. „Oblast školství sleduji a z pozice bývalého ministra se k těm věcem vyjadřuji, což je možná jeden z motivů, proč k tomu ministr přistoupil,“ spekuluje o svém konci na úřadě Plaga.
Svou případnou kandidaturu – pravděpodobně ve Středočeském kraji – podmiňuje dvěma věcmi. Kromě již zmíněného programu, v němž navazuje na svou školskou strategii 2030+ (přihlásila se k ní i současná vláda Petra Fialy), chce, aby bylo školství pro příští kabinet skutečnou prioritou. „Doma jsem prohlásil, že do vrcholné politiky jít nechci, když ale vidím, co současný ministr předvádí ve spoustě věcí, které za mého působení začaly, nemůžu jinak,“ popisuje svou motivaci Plaga, jehož ve funkci chválily i opoziční strany a po konci Babišovy vlády nastoupil jako politický náměstek pod ministra školství Petra Gazdíka ze STAN.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu