Bidenovy mezinárodní úspěchy pomáhají Trumpovi
Dokáže nastupující vláda plně využít oslabení protivníků Ameriky?
Prezident Joe Biden vstoupil do posledního měsíce ve funkci. Jeho odkaz v zahraniční politice je už dnes možné posoudit mimo jiné podle toho, jak se daří protivníkům Spojených států amerických. A odpověď je jednoznačná – nedaří. „Osa odporu“ tvořená Ruskem, Čínou, Íránem a Severní Koreou je v mnohem horším stavu, než v jakém byla před čtyřmi lety. Roli sehrálo štěstí, ale ovoce nese také Bidenova dobrá strategie a pečlivá práce. Zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi se tak otevírá příležitost dosáhnout příští rok významných úspěchů.
Írán dlouho nebyl v tak oslabené pozici. Islámská republika desítky let rozvíjela důkladnou a složitou asymetrickou strategii, která měla za cíl narušit bezpečnostní strukturu Blízkého východu, kterou budovaly země v čele s USA. Íránci financovali řadu militantních skupin (od libanonského Hizballáhu přes jemenské Hútíe po palestinský Hamás) i syrskou vládu. Cílem bylo znervóznit Izrael, Saúdskou Arábii a další umírněné arabské státy. Tato strategie je dnes v troskách. Izraelské útoky poničily Hamás a Hizballáh a Írán oslabily. Asadův režim se zhroutil, protože ho tito aktéři přestali podporovat, a přišel o pomoc Ruska, které je zaměstnáno jinde.
Izraelské síly tvrdí, že zničily podstatnou část íránské vzdušné obrany i systému balistických raket. Jejich obnova bude nejspíš obtížná, protože nejvyspělejší zbraně dodávají Íránu Rusové, kteří uvízli na Ukrajině. Íránskou ekonomiku poškodily sankce a inflace zůstává vysoká. Nejvyššímu duchovnímu vůdci je pětaosmdesát let a má chatrné zdraví a prezidentovi nedůvěřuje armáda ani zastánci tvrdé linie.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu