0:00
0:00
Kontext5. 12. 202412 minut

Selhala Angela Merkel v roli německé kancléřky? Kritiků přibývá, ona si větší chyby nepřipouští

Ve svých právě vydaných pamětech nabízí svůj pohled (nejen) na vztahy s Putinem i vstřícnost k uprchlíkům

Kancléřka byla tváří druhého německého hospodářského zázraku a tamní politická i společenská stabilita kontrastovala s populistickými otřesy v USA, Velké Británii, Francii, Itálii a dalších demokraciích. (Volební kampaň v září 2013)
Autor: JOHN MACDOUGALL / AFP / AFP / Profimedia

Kancléřství předchází pád, chtělo by se v narážce na známé přísloví říct při pohledu do Německa. 

Na Helmuta Kohla rok po odchodu z funkce v roce 1998 prasklo, že věděl o špinavém financování své křesťanské demokracie. Pověst „kancléře sjednotitele“ byla v tu ránu zničena, musel se vzdát i čestného členství ve straně, kterou vedl dlouhých pětadvacet let. Ještě hlubší byl pád jeho nástupce Gerharda Schrödera. Jeho liberální reformy v mnoha ohledech modernizovaly německou společnost i ekonomiku, avšak těsně po prohraných volbách v roce 2005 začal pracovat pro státní ropnou společnost Gazprom. Stal se v podstatě lobbistou svého kamaráda Vladimira Putina a po ruské invazi na Ukrajinu se musel vzdát řady čestných funkcí. Jeho sociální demokracie se ho neúspěšně pokoušela vyloučit. 

↓ INZERCE

Následovala šestnáctiletá éra Angely Merkel, jejíž důchod měl být zcela jiný. Počínaje tím, že si sama a dobrovolně zvolila chvíli odchodu. Ve volbách před třemi lety nekandidovala a bylo tehdy zábavné sledovat, jak zájemci o post kancléře – bez ohledu na svoji politickou příslušnost – v podstatě soutěžili v tom, kdo bude oblíbené „Mutti Merkel“ nejpodobnější. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc