Když jsme nedávno odcházely s dcerou z folklorního kroužku, začala jedna z vedoucích rozdávat dětem bonbony. Na moji otázku, proč chce před šestou večerní krmit tří- až pětileté děti rychlými cukry, odpověděla, že potřebují dobít energii po všem tom zpívání a tancování.
Představa, že lidské tělo má jakousi baterku, která se dá kdykoli univerzálně dobít čímkoli, v čem jsou kalorie, je kupodivu celkem rozšířená. Realita je ale o dost složitější. Rozdíl je hlavně mezi jídly, která se hodí jako „nakopávák“ před sportovním výkonem, a těmi, jež tělo zregenerují po něm. Asi nejlíp to lze ilustrovat na příkladu výletů a treků.
„Před výletem i jiným sportovním výkonem je důležité zvolit jídlo, které poskytne dostatek energie a zároveň nezatíží trávicí systém. Ideální je kombinace sacharidů, bílkovin a menšího množství zdravých tuků. Tato kombinace zajistí postupné uvolňování energie a stabilní hladinu cukru v krvi,“ vysvětluje lékařka a odbornice na výživu Tereza Sochorcová a rovnou přidává i několik příkladů: „Skvělý bude celozrnný sendvič s kuřecím masem nebo sýrem, ovesná kaše s ovocem a trochou ořechů, bílý jogurt s granolou a ovocem nebo třeba banán se lžící arašídového másla a celozrnným chlebem.“
Zbývá vám 4 minuty čtení, ve kterých se dozvíte:
Dobře načasované a sestavené jídlo vylepší každý výlet nejen kulinárně, ale hlavně stran tělesné i duševní pohody. Porce sacharidů, tuků či bílkovin v pravý čas přidá energii nebo naopak pomůže rychle regenerovat.Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu