My Češi rádi používáme pro označení svého teritoria metaforu srdce Evropy, ale spíše si tím jen lžeme do kapsy. Možná se při letmém pohledu na mapu může jevit umístění českých zemí v zeměpisném srdci kontinentu, nicméně v dějinách evropské civilizace býval pravdou spíše opak. Jen zřídka se tato oblast ocitala v centru pozornosti a většinu svých dějin trávila v postavení více či méně poklidné periferie světa, který civilizačně ohraničovalo západní křesťanství. Skutečné srdce Evropy se nachází jinde. V zemi, která má až pohádkově znějící název: Lotharingia, země krále Lothara. Patrně málokdo o ní vůbec slyšel. Když dostaneme nápovědu Lotrinsko, máme pocit, že už víme. Ale ani to není přesné – dnešní Lotrinsko je jen zlomkem původního území.
V roce 843 si vnukové Karla Velikého rozdělili říši na tři části. Karel Holý obdržel západní část (dnešní Francii) a Ludvík Němec východ (dnešní Německo). Tu nejlukrativnější část mezi oběma si ponechal nejstarší z bratří Lothar a spolu s ní i císařský titul. Lotharingia se rozprostírala od dnešního Beneluxu přes Porýní a Švýcarsko až do severní poloviny Itálie. Právě tímto územím, které po dlouhá staletí představuje zároveň i hospodářsky nejvyspělejší část kontinentu, prochází pomyslná osa, kolem níž se točí evropské dějiny. Zde leží ono metaforické srdce Evropy – a jistě není náhodou, že hlavní instituce Evropské unie mají sídlo právě ve zdejších centrech: v Bruselu, ve Štrasburku a v Lucemburku.
Britský spisovatel a novinář Simon Winder si tuto oblast vybral pro uzavření své trilogie o kontinentální Evropě. Započal svazkem Germania o německých zemích a na ni navázal Danubií věnovanou prostoru podunajské (habsburské) monarchie. Jeho Lotharingia je menší, než jsme si ji vymezili. I Lothar I. totiž měl tři syny. A ti si dědictví rozdělili mezi sebe: jeden si vzal severní Itálii, druhý Provence a na třetího, Lothara II., zbyla severní část. A právě ona je v centru příběhu od raného středověku až po polovinu 20. století.


Winder není historik, spíše amatérský nadšenec a cestovatel. Většinu míst navštívil a se čtenářem se dělí o osobní dojmy. Drží sice chronologickou posloupnost, ale odbornou syntézou regionu kniha není. Jsou to nahodile poskládané žánrové obrázky z dějin obohacené o subjektivní vnímání. Zároveň však Winder nepostrádá schopnost vcítění do studované doby, což je základní dovednost řemeslných historiků. V tomto smyslu i konstatuje: „Každé dějinné údobí o sobě předpokládá, že ztělesňuje racionální řád, a s útrpností se ohlíží za politickou hloupostí minulosti, která tak neblaze poznamenala dřívější, méně civilizované epochy.“ S respektem k této maximě tak stvořil sympatické čtení o dějinách pro ty, kteří od historických knih očekávají hlavně kultivovanou zábavu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu