Neexistuje mnoho lidí, kteří by znali důkladně ty tisíce stran materiálů obsažených ve vyšetřovacím spisu kauzy otrávené řeky Bečvy. Kromě soudkyně a státního zástupce to bude obžalovaná strana a její obhájce, možná někdo další z lidí, kteří případ dlouhodobě sledují. Ale jsem to také já. Nadto znám důkazy, které chtěla obhajoba předložit, ale soudkyně je nepřipustila.
Jestliže česká justice spoléhá na skutečnost, že soudci jsou – v souladu s tzv. zásadou volného hodnocení důkazů – vybavení natolik logickým uvažováním a pečlivostí, aby byli schopni posoudit jakýkoli případ i bez odborné znalosti věci, necítím se být v tomto případu nijak diskvalifikovaná. Navíc mám vzdělání v environmentálních záležitostech.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Proto když soudkyně vsetínského soudu nejprve vynesla osvobozující rozsudek nad ředitelem obžalované firmy Energoaqua, měla jsem pocit, že v této ostře sledované a silně zpolitizované kauze věci konečně zapadly do sebe. Že empirie konečně zvítězila nad emocemi. Jenomže když pak soudkyně ve zdůvodňování rozsudku pokračovala s tím, že Energoaqua nese za otravu vinu, není ale možné prokázat jak přesně, pročež firma není trestně odpovědná, málem se mi zavařil mozek.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu