
„Musíme konečně ve velkém stylu deportovat.“ Citát oznamující novou tvrdost v uprchlické politice doplňoval na obálce minulého vydání týdeníku Der Spiegel portrét přísně se dívajícího Olafa Scholze. Kancléř svým prohlášením reaguje na letošní prudký nárůst žádostí o azyl a na posun veřejného mínění, který potvrdily nebývalé úspěchy zčásti extremistické Alternativy pro Německo v říjnových zemských volbách v Bavorsku a Hesensku. Partaj je známá jako zásadní odpůrce přijímání migrantů a voliči označovali nárůst migrace za svou hlavní starost. 59 procent Bavorů a 53 procent obyvatel Hesenska zastává názor, že země už nedokáže další utečence přijímat.
Scholzova reakce se soustředí na deportaci těch běženců, kteří nemají na azyl v Německu nárok. Minulý týden jeho kabinet schválil návrh zákona, jenž má kancléřova přísná slova převést do praxe – a jehož obsah dokládá laxnost minulých let. Úřady už nebudou muset odmítnutému žadateli o azyl dát s měsíčním předstihem vědět, kdy přesně bude deportován – a dát mu tak čas na to, aby se skryl. Výjimkou jsou rodiny s dětmi a lidé pobývající v Německu déle než rok se statusem „trpěných“. V hromadných ubytovnách pak mohou úředníci po osobě určené k deportaci nově pátrat i jinde než v jeho pokoji. Dosud stačilo, aby se člověk například schoval do jiné místnosti, a musel být považován za nepřítomného. Pokud panuje podezření, že se odmítnutý uprchlík chystá zmizet do ilegality, tak ho úřady nově mohou zadržet na osmadvacet dní místo současných deseti a během té doby připravit deportaci.
V rozhovoru s časopisem Der Spiegel kancléř naznačil své další úvahy. Uzavřít dohody s domovskými státy migrantů, aby si z Německa braly své odmítnuté občany zpět. Vyplácet žadatelům o azyl sociální dávky skrze poukázky a speciální karty a nedávat jim tedy eura, která pošlou zpět do vlasti příbuzným. A v neposlední řadě chce Scholz zajistit, aby úřady o statusu nově příchozích rozhodovaly rychleji než dosud.


Na tomto místě je nutné skočit do minulosti. Urychlení azylových procedur a nárůst deportací těch, kdo nemají na azyl nárok, slibují němečtí předáci už roky. Opakovala to bývalá kancléřka Angela Merkel a přímo Scholzův kabinet si do vládního programu z listopadu 2021 dal za cíl spuštění „ofenzivy“ v návratu odmítnutých žadatelů o azyl. Do reality se to nepromítlo: loni bylo deportováno 13 tisíc lidí, u dalších 23 tisíc se chystané vycestování neuskutečnilo, protože úřady například migranta nedohledaly. „V málokteré oblasti projevil německý stát tak málo vůle a bezmoci,“ komentoval jeden z vydavatelů konzervativního deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Berthold Kohler.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu