Skokani v českém biobazénu
Nakupovat biopotraviny a další ekologické produkty lze i jinak než přímo od zemědělců „ze dvora“, na farmářských trzích nebo v zavedených obchodech s těmito výrobky. Staňte se obživníkem.
Rozlehlý dvůr sympaticky omšelého, několikapatrového neobývaného pavlačového činžáku, patřícího magistrátu, jejž někdy v budoucnu čeká rekonstrukce, může přinést návštěvníkovi překvapení, ale hlavně nové podněty. Překvapení v tom, že díky němu příchozí najde poblíž pražské Florence oázu klidu přímo v centru hlavního města, podněty jsou pak aktivity, které se tady v Bar/áku, jak se prostor nazývá, dějí. Působí tu komunitní nábytková dílna Z pokoje do pokoje, najdete tu kavárnu, občasnou galerii, keramickou S(dílnu)… A taky krámek Obživa se sezonní zeleninou a ovocem přímo od pěstitelů, stáčenými oleji, moukou, pečivem, sýry a mlékem, s „férovou“ kávou a luštěninami či ekologickou drogerií, pokud možno bez obalu. Ovšem pozor: běžně si tady každý nenakoupí – tenhle bioobchod je totiž určen výhradně pro družstevní podílníky Spolku živá obŽIVA.
Hezky na jednom místě
Na začátku se může zdát koncept spolku s donedávna jediným odběrným místem (teď přibylo ještě další v pražských Ďáblicích) netradiční a možná taky kapku nepohodlný. Od zúčastněných totiž vyžaduje udělat obrovský skok z běžného spotřebitelského chování. Na konci jsou pak ale evidentní plusy – nejen finanční. Pro člověka žijícího ve městě odpadá (pokud nechce nakupovat mnohdy násobně dražší zdravé, lokální a biopotraviny ve specializovaných obchodech) pídění se po vlastních dodavatelích například mléčných výrobků či hovězího v okolí metropole. U zboží v regálech Obživy není nutné zkoumání, jestli třeba vajíčka jsou opravdu od „šťastných slepic“. Nakupující tady totiž mají záruku, že všechny výrobky jsou s certifikací bio a kromě soli, olivového oleje, kávy, jáhel nebo třeba kešu oříšků pocházejí od českých ekozemědělců. A to vše hezky na jednom místě.


Jak je možné, že zboží zde vyjde levněji? Jak už jsme zmínili, fungování je založeno na zcela jiném principu – produkty tu odebírá jen tzv. obživník, člen družstva. Tím se stane, když se zaregistruje na stránkách Spolku obŽIVA a zaplatí jednorázový vklad 4800 korun. Tahle suma, i když se dá rozložit na dvě platby, se nejeví na první pohled zrovna nízká, třeba pro mladé rodiny s dětmi, které chtějí kupovat biovýrobky, zároveň však mají hlouběji do kapsy, může znamenat finanční zátěž. K tomu je nutno připočíst ještě měsíční platby, odstupňované podle toho, zda se jedná o domácnost-rodinu se dvěma dosplělými a nula a více dětmi, nebo jednotlivce, konkrétně jde o 550 a 350 korun.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu