0:00
0:00
Kultura3. 9. 20238 minut

Vetřelec na Hluboké

Alšova Jihočeská galerie dokládá, že dostat k nám globální celebrity nemusí být zdaleka tak těžké, jak se traduje

Vitvar, Jan
Vstříc novému světu. (Vstupní plátno cyklu Průchod chrámem, 1975)

Pěší cestou z centra Hluboké nad Vltavou vzhůru k zámku, v němž sídlí Alšova Jihočeská galerie, si až do poloviny listopadu bude spousta lidí klást neodbytnou otázku. Jak to, že zrovna tady v regionu je k vidění přehlídka díla H. R. Gigera, švýcarského výtvarného „vetřelce“, kterou by vzhledem k jeho věhlasu tuzemec čekal, pokud vůbec, tak v Praze?

Pohled na aktuální nabídku domácích institucí navíc naznačuje, že ani ve velkých městech s bohatšími galeriemi to nebude s jejich kondicí bůhvíjaké. Ze všech koutů zaznívá, že chybějí peníze a lidi i na pořádání velkých výstav českých umělců a umělkyň. Natož takové hvězdy, jakou byl Hans Rudolf Giger (1940–2014). Odpověď je nejen velmi jednoduchá, ale hlavně inspirativní.

↓ INZERCE

Šéf Alšovy Jihočeské galerie Aleš Seifert patří ke Gigerovým fanouškům. Když Paulina Skavová, která se v galerii stará o produkci a marketing, zjistila, že přemýšlí o Gigerově výstavě, mohla zužitkovat své kontakty, které si už před dvaceti lety začala ve Švýcarsku budovat jako sochařka během postgraduálního studia na vysoké škole v Lucernu. Přes Gigerova bývalého asistenta Davida Jahna, který dnes žije v Praze a je impresáriem populární Pražské Burlesky, se dostala k dalšímu výtvarníkovu někdejšímu asistentu Marcu Witzigovi.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc