
Zemička ve středu Evropy. Malá, bez možnosti ovlivnit světové dění. Mající se proto starat hlavně o sebe a své přímé sousedství… Hluboko do české duše zavrtaná provinčnost – někdy zbytečně fatalisticky vysvětlovaná zeměpisnou polohou v kotlině – se nepřekonává snadno. O to větší radost udělá, když tímto směrem vynaloží energii a peníze stát.
Jako se to stalo na přelomu července a srpna, kdy ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo historicky první Studijní cestu pro mladé africké lídry. Vytvořenou v duchu programů, kterými k sobě nadějné lidi z celého světa zvou například USA a prezentují jim svou nejlepší, inspirativní tvář. Cíle jsou samozřejmě také v jistém smyslu mocenské: výběrem hostů podpořit hodnotově spřízněné lidi a ovlivnit myšlení návštěvníků, kteří ve své zemi budou patřit ke společenským hybatelům.
Česká pozvánka přišla do Afriky v době, kdy mnohé Evropany zaskočila zdrženlivá reakce afrických států na ruskou invazi na Ukrajinu. Naše ambasády v Africe vytipovaly dvacítku 25- až 35letých nadějí – právníky, ekologické aktivisty, novináře, vedoucí pracovníky nevládních sdružení – a pozvaly je na týden do Prahy a Telče. Africký odbor ministerstva zahraničí pro ně připravil sérii přednášek, například o evropské energetice s vládním zmocněncem Václavem Bartuškou, o sametové revoluci s Michaelem Kocábem, o české zahraniční politice s ministerským náměstkem Janem Marianem. Vzali je do cirkusu La Putyka i do kina na promítání Kolji s následnou debatou. Navštívili Člověka v tísni, Český rozhlas i vydavatelství Economia.


K cílům studijní cesty patřilo, aby afričtí hosté poznali středoevropskou zkušenost s Ruskem a náš pohled na ruskou agresi proti Ukrajině. Nenuceně, bez poučování, na které jsou (nejen) Afričané stále více alergičtí. Soudě podle rozhovorů s několika účastníky se to povedlo: poznání, že Česko bylo do jisté míry také „kolonizované“ Sovětským svazem, pro ně bylo nové. Výuka evropské historie je na afrických školách podobně slabá jako výuka africké historie na školách českých.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu