0:00
0:00
Ve hvězdách22. 7. 20233 minuty

Smrt hadího muže 

28. 7. 1950

Bylo ještě před východem slunce, čtvrteční ráno 27. července 1950, když dvacetiletý herpetolog Kevin Budden, specializující se na sběr jedovatých plazů, stál na krajnici silnice v australském Queenslandu a snažil se zastavit projíždějící náklaďák, aby mu pomohl odvézt jeho úlovek. Přitom svíral za hlavu nejjedovatějšího hada na světě, taipana velkého (Oxyuranus scutellatus), a snažil se jej nacpat do pytle. Právě ve chvíli, kdy se mu to téměř podařilo, ovinul se mu had kolem levé ruky, zakousl se do ní tesáky a vypustil jed.

Budden byl zkušený „hadí muž“, takže s jistotou věděl, že s každou uplynulou vteřinou je blíž smrti. Paradoxně si však plnil v daném okamžiku svůj sen – odchytil živého dospělého taipana. Požádal proto řidiče náklaďáku, aby jej odvezl k odborníkovi na hady v nedalekém Edge Hill, který by mu potvrdil, že jde skutečně o taipana velkého. V tu chvíli již začal ztrácet zrak a nemohl téměř mluvit. Avšak teprve v okamžik, kdy mu bylo potvrzeno, že jde skutečně o taipana, nechal se odvézt do nemocnice.   

↓ INZERCE

V padesátých letech se éra výzkumu hadích jedů teprve rozbíhala a Budden byl jedním z amatérských herpetologů-sběračů, kteří procházeli nehostinným, divokým a nebezpečným australským vnitrozemím a živili se odchytem nejnebezpečnějších plazů do sbírek tuzemských i zámořských sběratelů nebo na prodej zoologickým zahradám či muzeím. Hady ale hlavně dodávali do vědeckých laboratoří a umožňovali tak vědcům, že mohli pracovat na výrobě protijedů a tím zachraňovat lidské životy. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc