
Uplynul rok od chvíle, kdy ruská vojska na příkaz Vladimira Putina napadla Ukrajinu. Jak se k výročí postavil Český rozhlas?
Radiožurnál připravil několikadílný cyklus Rok ve válce. Průvodcem je hlavní hlas Radiožurnálu Jan Pokorný, který v textu využívá nejen znalosti o válečném konfliktu, ale také osobní vzpomínky na začátek speciálního vysílání v únoru 2022. K dokreslení atmosféry se používají originální záznamy zpravodajských vstupů reportéra Martina Dorazína, který letos za „mimořádnou zpravodajskou práci nejenom v krizových oblastech“ dostal Cenu Ferdinanda Peroutky. Máme tak možnost sledovat jeho práci i důležitá rozhodnutí například stran vlastní bezpečnosti v Mariupolu.
Radiožurnál z principu vysílá ve zkratce, v tomto případě je to na škodu. Díly trvající necelou půlhodinu jsou totiž často ochuzeny o působivé záznamy (zaznívají jen krátce v úvodu) a detaily. Přesto je seriál podstatným historickým materiálem připomínajícím chvíle, které jsme už mnohdy stačili vytěsnit.


To slovenské Rádio Devín si výročí připomnělo uměleckým počinem Trebavôbecupratovať v čase vojny?. Dramaturgyně Michaela Materáková v něm představuje výběr ze tří her současných ukrajinských autorů: Andrije Bondarenka (Mier a pokoj), Jeleny Astasjevy (Slovník emócií v čase vojny) a Leny Ľahuškonkovy (Topol-M letí na mačku Brošku). Texty vznikly krátce po vypuknutí konfliktu díky iniciativě, jež oslovila ukrajinské dramatiky k reflexi nové, děsivé situace. Tři minidramata tak přibližují „šok, emoce, příběhy a situace způsobené děsivou novou realitou Ukrajiny“, jak trefně praví anotace.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu