Evropská unie má ve své DNA zapsaných několik nevyjasněných rozporů, které čas od času vyplavou na povrch. Patří mezi ně třeba to, jestli má být Unie jen zónou volného obchodu, nebo se blížit soustátí, jež má větší ambice než jen hladký provoz na vnitřním trhu.
Možná vás napadne, že to už bylo vyřešeno. Unie přece uvaluje sankce na cizí režimy a není to kvůli ochraně zboží, má svého představitele pro zahraniční a bezpečnostní otázky a tak dále. To je všechno pravda, „majiteli“ zahraniční politiky jsou ale pořád jednotlivé státy, ne společné instituce. Platí tu jednomyslnost, právo veta, a bez vůle národních vlád se nestane nic.
S tím souvisí další nevyjasněná otázka: Je EU společenstvím sdílených hodnot, nebo jen kodifikovaných pravidel? Základní smlouva několik hodnot zmiňuje – svobodu, demokracii, vládu práva… –, ale je tomu tak i v praxi?
Minulý týden zemřela v Polsku druhá žena na zdravotní komplikace způsobené tím, že jí lékaři odmítli včas odstranit z těla mrtvé plody (Agnieszka T. čekala dvojčata) kvůli obavám z následků takového kroku po zpřísnění protipotratového zákona. Případ otřásá Polskem a sociálními sítěmi, EU, její instituce, mlčí.
Obzvlášť nesrozumitelně to působí pro návštěvníka twitterového profilu jinak velmi komunikativní předsedkyně Evropského parlamentu. Roberta Metsola hostila ženu přeživší holokaust a pronesla k výročí osvobození Osvětimi silný projev, opakovaně sdílela videa na podporu běloruské opozice. K právu Polek žít však neřekla a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu