Čekání na úklidovou četu
Po letech neúspěchů v hledání léku proti Alzheimerově nemoci mají být na kongresu v San Francisku představeny účinné preparáty – včetně jednoho s českou stopou
Už skutečně rozumíme tomu, co je potřeba při Alzheimerově nemoci dělat,“ říká lékař Martin Tolar, zakladatel americké biotechnologické firmy Alzheon. Naráží tím na mechanismus účinku slibného léku ALZ-801, který se svou společností dovedl do třetí fáze klinických testů – i na fakt, že jeho preparát zřejmě proti dosud neléčitelné chorobě opravdu účinkuje, zlepšuje stav pacientů, což byla donedávna nepředstavitelná věc. Pokud má pravdu, rýsuje se skutečný průlom v boji s nemocí, kterou celosvětově trpí, často skrytě, 400 milionů lidí, jejíž příznaky má v osmdesáti letech už každý třetí senior a která představuje obrovskou zátěž pro sociální služby mnoha zemí.
Laurie Ryan, expertka z amerického National Institute on Aging, ústavu, který se zabývá výzkumem souvisejícím se stárnutím, komentuje ovšem slibné výsledky Tolarova i dalších rýsujících se léků mnohem zdrženlivěji: „Zažíváme opravdu vzrušující dobu, ale nejsme na konci příběhu.“ Podle ní máme co do činění s velmi složitou chorobou, spíše syndromem souvisejícím se stárnutím: mozky postižených lidí vykazují přibližně 200 rozdílných patologií, různých způsobů, jakým se „porouchaly“ – a nelze věřit, že jediný lék dokáže vyřešit vše.
Rozpor je i odrazem několika desetiletí neúspěchů, jimiž se hledání zbraně proti Alzheimerově nemoci vyznačovalo. V závěru minulého desetiletí se dokonce zdálo, že výzkum uvázl ve slepé uličce a věda nechápe, co chorobu způsobuje. Její příčiny jsou předmětem sporů dodnes, přesto se blýská na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu