Putin narazil do Erdoğana
Ukrajina opět vyváží svou sklizeň, světová potravinová krize ale zdaleka nekončí
Předminulou sobotu se Vladimir Putin stáhl z dohody, která umožňovala vývoz obilí a dalších plodin ze tří ukrajinských přístavů do celého světa. Záminkou byl ukrajinský útok na ruskou černomořskou flotilu na Krymu. Po čtyřech dnech udělal veřejnou otočku a k plnění dohody se vrací. V Černém moři totiž narazil na limity své moci – konkrétně na rostoucí moc Turecka.
„Rusko nikdy v budoucnu neohrozí vývoz obilí z Ukrajiny do Turecka,“ řekl ke svému obratu Putin a vysvětlil to tureckou neutralitou a snahou prezidenta Recepa Erdoğana „zastupovat zájmy nejchudších zemí“. Zamlčel nynější nebývalou závislost Ruska na Turecku, které se kvůli své vlastní ekonomické krizi nepřidalo k západním sankcím. Stalo se tak ruskou branou do světa: do Anatolie stále létají přímé linky z Ruska, dováží se tudy potřebné zboží a vzájemný obchod prudce stoupá. Turecko je letos třetím největším obchodním partnerem Ruska, vloni bylo až jedenácté.
Uchování obchodu s ukrajinským obilím je pro Erdoğana naprostou prioritou, protože potraviny v Turecku meziročně zdražily o 93 procent. Případný krach obilné dohody by ceny dál šponoval vzhůru, přičemž právě ekonomická krize je Erdoğanovou Achillovou patou před volbami plánovanými na příští rok. Putin se proto rozhodl dohodu – a konkrétní lodě naložené obilím – netorpédovat.
Namístě je samozřejmě jen částečná úleva. Dohoda platí pouze do půlky listopadu, pak bude třeba nově jednat o jejím prodloužení. A především globální potravinová krize zdaleka…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu