Hansi-Joachimu Bohlmannovi se v letech 1977–2006 podařilo v různých německých muzeích a galeriích zaútočit žíravinou na více než padesát uměleckých děl nedozírné hodnoty od titánů typu Dürera, Rembrandta či Rubense – v české měně by odpovídala cena poničených artefaktů zhruba čtyřem miliardám korun. Bohlmann trpěl těžkou poruchou osobnosti, absolvoval nepovedenou lobotomii a nikdy nedokázal přesně vysvětlit, proč na obrazy útočil.
Příběh ekologické skupiny Just Stop Oil (Zastavme ropu) je úplně jiný. Jednak dokáže vysvětlit, proč poslední rok cíleně atakuje výtvarná díla na britském území, ale hlavně to dělá tak, aby je neponičila. Naposledy se tak stalo v Londýně, kde dvě aktivistky polily v Národní galerii rajčatovou polévkou z plechovky Slunečnice Vincenta van Gogha, přičemž si daly záležet, aby šlo o plátno překryté bezpečnostním sklem. Následně se obě dívky demonstrativně vedle obrazu přilepily ke zdi.
Lepidlo je pro Just Stop Oil protestující proti údajné nečinnosti Británie v boji proti klimatické změně vůbec oblíbeným materiálem. Příznivci organizace se už přilepili k rámu Giampietrinovy Poslední večeře v Královské akademii umění v Londýně, Národní galerii si už vyzkoušeli při přilepení se na rám Constablova Vozu na seno, v glasgowské Galerii Kelvingrove se přilepili k rámu McCullochovy krajiny Mé srdce je na Vysočině. Jejich aktivita následně inspirovala italskou skupinu Ultima Generazione (Poslední generace), jejíž dva…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu